Voćka koja spada u najzdravije na svetu ima niz zdravstvenih prednosti, pa je i lekari preporučuju kao nešto što bi trebalo da se nađe u uravnoteženoj i raznovrsnoj ishrani.
Aronija (lat. Aronia), bobičasto voće o kom se priča proteklih desetak godina, poznato je još i pod nazivom sibirska borovnica, jer liči na ovu voćku i otporna je na niske temperature.
Potiče iz Severne Amerike i postoje svega tri vrste aronije, koja raste na listopadnom grmu, koji može da poraste od jednog do čak šest metara i vrlo je bujan, zbog čega se gaji i kao ukrasna biljka.
Šta se sve nalazi u aroniji?
Zbog svog nutritivnog sastava, vrlo je popularna i korisna za zdravlje, a u kolilčini od oko 28 grama sadrži:
- 13 kalorija
- 4 grama proteina
- 0,1 gram masti
- 2,7 grama ugljenih hidrata
- 1,5 grama vlakana
- 10% preporučenog dnevnog unosa vitamina C
- 9% preporučenog dnevnog unosa mangana
- 5% preporučenog dnevnog unosa vitamina K
Uz to, aronija sadrži i folate, gvožđe, vitamine A i E i još mnogo, mnogo toga...
Ko treba da jede aroniju ili pije njen sok?
Iako se aronija često preporučuje kod niza zdravstvenih problema, još uvek nema dovoljno naučnih studija o njenim efektima da bi se zaista i preporučila u te svrhe. Ipak, naučnim istraživanjem je dokazano mnogo njenih pozitivnih dejstava, poput toga da ima antizapaljenske i antioksidativne efekte.
U svakom slučaju, zbog svog sastava je aronija i te kako poželjna u ishrani mnogih ljudi, a posebno će od nje imati koristi sledeće osobe...
1. Oni koji žele povećaju unos antioksidanasa
Bobice aronije sadrže visok nivo antioksidanasa, piše medicinska platforma Healthline. Ova jedinjenja štite ćelije od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima, čije nagomilavanje dovodi do oksidativnog stresa, što dalje za posledicu ima razna hronična stanja, kao što su srčana oboljenja i rak.
Aronija je odličan izvor polifenola, grupe antioksidanasa koja uključuje fenolne kiseline, antocijanine i flavanole.
2. Oni koji strepe od raka
Ne postoji hrana koja magično sprečava razvoj kancera, ali onima koji iz nekog razloga spadaju u rizičnu grupu ne može da škodi ukoliko je aronija zastupljena u ishrani jer su studije u epruvetama i na životinjama pokazale da antocijanini u bobicama mogu da pomognu u inhibiranju rasta ćelija raka debelog creva.
Starijom studijom, objavljenom 2003. godine u medicinskom magazinu Nutrition and Cancer, stručnjaci s Univerziteta u Merilendu otkrili su da posle korišćenja 40 mg ekstrakta aronije nakon 24 sata se rast ćelija raka debelog creva smanjio za 60 posto. Veruje se da to ima veze s antioksidativnim aktivnostima antocijanina, ali u svakom slučaju je potrebno još istraživanja.
Kako dodaje Healthline, jedno strarije istraživanje pokazalo i da su ovi ekstrakti korisni u pomoći lekovima za hemioterapiju priliikom lečenja raka pankreasa.
3. Oni koji imaju probleme sa crevima
Nekoliko nedavnih studija je otkrilo da polifenoli u aroniji imaju stimulativni efekat na rast crevne mikroflore, što podstiče varenje i poboljšava zdravlje creva.
Pored toga, pokazalo se da ovaj efekat poboljšava i kardiovaskularno zdravlje i smanjuje upalu u crevnoj sluznici.
4. Oni koji imaju probleme sa srcem
Zbog svojih antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava, aronija može da pomogne i ljudima sa srčanim oboljenjima. Konkretno, ona može da bude korisna za ljude s metaboličkim sindromom, koji imaju povišen holesterol i trigliceride, koji povećavaju rizik za nastanak bolesti srca i dijabetesa.
Pregled više studija iz 2021. pokazao je da osam nedelja dnevne suplementacije aronijom može da pomogne u smanjenju holesterola u krvi i sistolnog krvnog pritiska, a ti efekti su bili još izraženiji kod učesnika istraživanja starijih od 50 godina.
5. Oni koji brinu za imunitet
Istraživanja pokazuju da aronija može da bude od pomoći i pri jačanju imunog sistema.
Laboratorijska studija objavljena 2013. u magazinu Molecules pokazala je da ekstrakti bobica aronije pokazuju snažnu antibakterijsku aktivnost protiv potencijalno štetnih bakterija Escherichia coli i Bacillus cereus. Do toga je došlo usled smanjenja proizvodnje bakterijskog zaštitnog štita, tj. biofilma, a to je samo jedna od takvih studija.
Healthline dodaje i da aronija može imati antivirusni efekat, jer može da dovede do značajnih poboljšanja u metabolizmu gvožđa i antioksidacije krvi.