Wellbeing: Muški sterilitet

0
Iako se polazi od uvreženog mišljenja da je glavni problem neplodnosti zdravstveno stanje žene, najnovije studije pokazuju da i jači pol, zbog naslednih ili stečenih bolesti, takođe može biti uzročnik izostanka začeća, o čemu govori naša stručna saradnica
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Roditeljstvo predstavlja jedno od najlepših iskustava u životu. Međutim, njegovo ostvarivanje ponekad je otežano zbog brojnih faktora koji pogađaju kako žene, tako i muškarce. Nekada se izostanak trudnoće, nakon godinu dana nezaštićenih odnosa, povezivao isključivo sa  ženskim sterilitetom, ali napretkom nauke i dijagnostičkih metoda, bačeno je novo svetlo i na muške zdravstvene faktore koji utiču na začeće.

Neplodnost je veoma složeno stanje i  ono pogađa od 10 do 15 odsto parova koji pokušavaju da postanu roditelji. U stvaranju zdravog, novog života, mnogi faktori su značajni, a jedan od njih jeste i zdravo seme. Treba napomenuti da je muški sterilitet prisutan kod polovine parova koji imaju problema sa začećem.

Piše: dr Milica Ilić, član tima Centra za reproduktivnu medicinu pri Specijalnoj bolnici za ginekologiju sa porodilištem Jevremova

ROĐENA ILI STEČENA NEPLODNOST?

Glavni uzročnici muške neplodnosti jesu faktori koji štetno deluju na spermatogenezu, to jest na proces stvaranja spermatozoida. U njih ubrajamo genetske i poremećaje u razvoju testisa, proširenje vene skrotuma, ali i preležane zauške, kao i anomalije u vezi sa hormonskom podrškom spermatogeneze. Osim toga, sterilitet može biti i posledica infekcija i brojnih imunoloških činilaca.

Napominjem da ne postoje naučni dokazi kako tesna odeća, kao i sportske povrede u predelu prepona, ukoliko zaista nisu ozbiljne, mogu da budu uzrok muške neplodnosti. S druge strane, ishrana bogata vitaminima i suplementi imaju malo uticaja na broj spermatozoida, ali oni pomažu da muškarac bude zdrav.

NAJZNAČAJNIJI TEST ZA UTVRĐIVANJE STERILITETA

Muškarac najčešće može da bude potpuno zdrav, ali njegovo seme nije dovoljno kvalitetno da bi došlo do začeća. Kod nekih od njih postoje i ozbiljniji problemi u vezi sa manjkom muškog polnog hormona testosterona. Spermogramom se procenjuje broj spermatozoida koji se izražava u milionima po mililitru, njihova pokretljivost, veličina, oblik kao i volumen i kvalitet uzorka. Normalan nalaz spermograma podrazumeva onaj u kome ima najmanje 20 miliona spermatozoida u jednom mililitru, od kojih se najmanje 40 odsto kreće progresivno.

Loš nalaz spermograma može da bude posledica brojnih stanja i obično se posle ove analize prelazi na druge dijagnostičke metode kojima se otkriva pravi uzrok muškog steriliteta. Ukoliko embriolog u uzorku semena ne pronađe spermatozoide, to svedoči u prilog činjenici da verovatno postoji blokada u kanalićima koji izvode spermatozoide iz testisa ili uopšte ne dolazi do spermatogeneze. Ako je to u pitanju, savetuje se pregled kod lekara specijaliste za mušku neplodnost, procena hormonskog statusa kako bi se donela konačna dijagnoza, punkcija ili biopsija testisa, kao i analiza nasledne osnove muškarca (kariotip).

Kada je kvalitet spermograma loš, ali ipak zadovoljava kriterijume za začeće, savetuje se vantelesna oplodnja u toku koje embriolog procenjuje najbolje i najkvalitetnije spermatozoide iz uzorka i na sofisticiran način ubacuje ih direktno u jajne ćelije.

MUŠKA NEPLODNOST KAO POSLEDICA  LEČENJA KARCINOMA

Upubertetu počinje stvaranje spermatozoida u testisima i ono traje tokom ostatka života. Imajući u vidu brzinu kojom se stvaraju, oni predstavljaju laku metu u toku hemioterapije. Što je veća doza hemioterapije koja se uzima kao sastavni deo lečenja karcinoma, duži vremenski period potreban je da bi se ponovo uspostavila spermatogeneza, a velika je verovatnoća da će ona u potpunosti nestati.

Trajna neplodnost nastaje onda kada su matične ćelije u testisima do te mere uništene u toku hemioterapije i više ne mogu da stvaraju zrele forme spermatozoida. Najveća šteta nastaje u slučajevima kada se kao lečenje koristi kombinacija hemio i terapije zračenja u predelu stomaka ili karlice. U tom smislu, savetujemo da muškarci pre početka lečenja obavezno zamrznu uzorak semena kako bi očuvali svoju šansu da postanu roditelji.

Tom Kruz: Jaka želja za roditeljstvom

Iako je muški sterilitet nešto što je poznato i što može i da se leči, ova tema je i dalje tabu među poznatim ličnostima. Mnogi su spekulisali da Tom Kruz ima problem na tom polju dok je bio u braku sa Nikol Kidman, ali što nikada nije potvrđeno. Međutim, pored njihove usvojene dece nakon što su se rastali, oboje su se ostvarili kao biološki roditelji.

makonda-tracker