Kako zadržati zdrav odnos između partnera?

0
Oslobodite se iracionalnih ideja i idealističkih predstava o tome kakva bi osoba pored vas morala da bude jer ako se dobro poznajete, možete istinski i da se volite, što doprinosi da se takvi parovi bolje suočavaju sa međusobnim problemima, smatra naša stručna
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Zreo i kvalitetan emotivan odnos podrazumeva da oba partnera na pozitivan način gledaju na svoju zajedničku prošlost. Oni parovi koji neguju lepe uspomene, imaju veće kapacitete za dobre emocije koje predstavljaju snažno oružje u prevazilaženju međusobnih problema. U 94 odsto slučajeva, parovi koji se pozitivno osvrću na ono što su nekad proživeli, imaće i srećnu budućnost.

Ćaskanje o sitnim stvarima predstavlja važan faktor kvalitetnog emocionalnog odnosa. Kroz ove neobavezne razgovore, partneri se okreću jedno drugom i na taj način povezuju. Svakodnevna komunikacija kod mnogih od njih izaziva pozitivne promene u odnosu. Pored toga, važno je i da dozvole sebi da uče jedno od drugog. Prihvatanje partnerovog uticaja ne vidi se kao znak slabosti, već prilika da se steknu nova znanja ili veštine.

Piše: Mia Popić, psihoterapeut

OTVORENA KOMUNIKACIJA

Kod srećnih parova nema prostora za takmičenje, odmeravanje šta jedan za drugog rade ili računanja šta je ko uradio za drugog. Prisutna je otvorena komunikacija u tom smislu da razgovaraju o svim emocijama uključujući ljutnju, iritiranost, razočaranje, povređenost, ali i naklonost i poštovanje. Oni svoje probleme rešavaju tako što se žale, ali ne okrivljuju svog partnera! Kada dođe do problema, ne dopada im se konkretna situacija ili specifično ponašanje koje im je zasmetalo, ali ne i ličnost voljene osobe.

Ono što vezu čini srećnom jeste duboko prijateljstvo. Pod ovim se podrazumeva uzajamno poštovanje i uživanje u društvu. Srećni parovi su jedno drugom pre svega prijatelji, a potom ljubavnici. Oni se uzajamno prihvataju i poštuju, a prijateljstvo koje gaje omogućava im da premoste probleme koji se nužno javljaju u svakom odnosu.

LJUBAVNI ODNOSI

Dok smo mlađi najčešće postoji sklonost da na ljubavne odnose gledamo kao na arenu u kojoj treba se izborimo za sopstveni doživljaj vrednosti, privlačnosti i zavodničke kompetentnosti. Fenomen igranja ljubavnih igara u velikoj meri prisutan je u mladalačkom periodu i on se uglavnom svodi na takmičenje.

Težimo da budemo posebni i drugačiji, a nedostupnost koja predstavlja suštinu ljubavnih igara, služi da ostavimo takav utisak. U mladalačkom periodu igra osvajanja u nekim slučajevima interesantnija je od samog odnosa koji se stiče nakon što se dvoje ljudi upusti u vezu. Vrlo često nakon što dobijemo ono za šta smo se borili, gubimo interesovanje.

Što smo stariji, to smo i emocionalno zreliji pa imamo i realnije kriterijume u izboru partnera, kao i zdravije pristupe ljubavnim odnosima. Učimo da na njih manje gledamo kao način da sebi nešto dokažemo, a više kao mogućnost da se emocionalno vežemo i budemo bliski sa drugima.

ISKUSTVA

Godine s kojima ulazimo u vezu mogu biti direktno proporcionalne našoj emocionalnoj zrelosti jedino ukoliko smo tokom razvoja izgradili određen stepen samoodgovornosti i samokritičnosti, to jest ako smo u stanju da učimo iz sopstvenih grešaka. Ukoliko smo uvereni da su prethodni ljubavni neuspesi uvek bili posledica tuđih pogrešnih poteza, a naši pogrešni izbori splet slučajnih okolnosti, godine koje imamo i prethodna iskustva neće nam mnogo značiti. Nažalost, iskustvo ukazuje da naše godine ne moraju nužno da budu u pozitivnoj vezi s našom emocionalnom zrelošću.

Za mnoge ljude, bez obzira na njihovu dob, ostvarene partnerske relacije nisu izraz zrele i autentične želje da se emotivno povežu, koliko infantilne potrebe da se drugima dopadnu i na taj način održe sliku o sebi koja je u potpunosti uslovljena impresijom koju ostavljaju na osobe suprotnog pola.

En Hatavej i Adam Šulman: Savršen brak

Glumica En Hatavej i njen suprug Adam Šulamn imaju savršen brak. Oni se naime trude da svaki trenutak provedenog vremena bude kvalitetan. Više od decenije su u braku i još na samom početku su shvatili da moraju da budu maksimalno usmereni jedno na drugo, ali i da stalno razgovaraju. Zbog toga sve razmirice rešavaju čim nastuanu i retko kada se suočavaju sa problemima.

Priredio: Stefan Tošović

makonda-tracker