Košarka kao način života

0
Koliko je i zbog čega popularnost košarke manja u odnosu na period pre desetak godina, kada je najbolje početi sa treninzima, kako prepoznati talente, kao i koji mišići se razvijaju za vreme bavljenja ovim sportom objašnjava kadetski trener KK Partizan Goran T
Goran Tadić, Foto: Luka Šarac
Goran Tadić, Foto: Luka Šarac

Kada je reč o košarci, najbolje je početi sa treninzima u uzrastu oko deset godina, u zavisnosti od biološkog statusa pojedinca. Postoje nivoi škole košarke koji su prilagođeni i najmlađoj deci. U odnosu na period od 1995. do 2004. kada smo bili evropski i svetski šampioni, za ovaj sport vlada manje interesovanje, ali i dalje ima dosta talentovanih momaka koji žele da se profesionalno bave ovim sportom. Dosta bivših košarkaša svoju decu upućuje na košarku. Preduslov za uspešno bavljenje ovim sportom jeste sklop faktora uspeha. Visina i dužina ekstremiteta su morfološke karakteristike. Brzina, eksplozivnost i snaga spadaju u motoriku, dok su karakter, voljni moment, istrajnost, upornost i trpeljivost prema stresu konativne karakteristike. I naravno, važan je talenat. Kada je reč o vrhunskom bavljenju sportom, dolazi do podjednake razvijenost mišićnih grupa, onih koji vrše pokret i onih koji pokušavaju da ga zaustave. Sportisti koji ne rade na pravi način i kojima je jedna grupa mišića snažnija od druge imaju predispozicije da se češće povređuju. Najotporniji i najbolje građeni košarkaši brže idu ka vrhu. U košarci su najčešće povrede skočnog zgloba, kao i povrede kolena.

 

REKREATIVCI I ŽENE U KOŠARCI

Kada je rekreativno bavljenje košarkom u pitanju, najbitniji je kontinuitet jer su pauze veoma opasne. Najbolje je da rekreativci treniraju dva do tri put nedeljno, bilo da je posredi igra na dva koša ili basket. Žene se manje opredeljuju za ovaj sport, a razlog je činjenica da je ženska košarka kod nas manje popularna iako na našem podneblju ima dosta visokih žena, a shodno tome i dosta potencijala za razvoj. Međutim, treba istaći kako se ženska košarka dosta razlikuje od muške.

 

NA ŠTA OBRATITI PAŽNJU

Bavljenje košarkom pogotovo u starijem uzrastu podrazumeva i adekvatnu fizičku pripremu koja uključuje rad u teretani, na terenu i van košarkaškog segmenta. To je kompleksna sportska grana koja podrazumeva sve vrste priprema, fizičke, psihološke i taktičke.

Zagrevanje je obavezan metodički proces koji uslovljavaju i vremenski uslovi i vrsta treninga koji se radi tog dana. Hidratacija je neminovna. Postoji proces prehidratacije, to je adekvatan unos tečnosti pre treninga, kao i konzumacija tokom njega, a treba obratiti pažnju i na stanje organizma koje se razlikuje od osobe do osobe.

 

KVALITETAN RAD                         

Trener na prvom mestu mora da bude uporan jer je reč o veoma stresnom poslu. Autoritet se stiče znanjem, odnosom sa igračima, a rad sa decom je specifičan i mora da se voli. U Partizanu su svi treneri edukovani, mladi i u decu ulažu mnogo energije. Dečaci koje sam trenirao pet godina postali su juniorski prvaci, to je uzrast do 19 godina, a momci koje sam ove godine vodio postali su kadetski prvaci. Treneri su ključ uspeha. Oni mlade vode kroz sport i zdrave životne navike. Moram da kažem da su košarkaši edukovani sportisti, a košarka je sama po sebi kompleksna igra u kojoj mora da se koristi inteligencija jer se igra na malom prostoru i dosta je brza i dinamična. Jednostavno, obrada informacija je brža u košarci.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

                                

Goran Tadić, kadetski trener KK Partizan

Priredila: Moni Marković

makonda-tracker