Evo kako da znate da li vežbanjem postižete željene rezultate - topljenje masnih naslaga
Vežbanje može da potpomogne proces mršavljenja ukoliko praktikujete vežbe koje će učiniti da se vaš metabolizam ubrza i da telo krene da sagoreva masne naslate.
Za većinu ljudi, srce kuca između 60 i 100 puta u minuti dok su u mirovanju. Otkucaji srca se povećavaju tokom vežbanja. Što napornije vežbate, više će vam se povećati broj otkucaja srca.
Kada vežbate u zoni otkucaja srca koja sagoreva masti, vaše telo koristi zalihe masti za energiju umesto da koristi osnovne šećere i ugljene hidrate. Ovo dovodi do gubitka masti.
Kako da izračunate na koliko otkucaja srca kreću da se tope masti?
Da biste odredili maksimalan broj otkucaja srca, oduzmite svoje godine od 220.
Na primer, maksimalni broj otkucaja srca 35-godišnjaka je 220 minus 35 — ili 185 otkucaja u minuti.
Da bi ušla u zonu sagorevanja masti, želela bi da njen puls bude 70 procenata od 185, što je oko 130 otkucaja u minuti.
Izračunavanje drugih zona otkucaja srca
Stručnjaci preporučuju rad na 70 do 85 procenata maksimalnog otkucaja srca tokom energične aktivnosti. Ovo je poznato kao vaš ciljni puls.
Umereni broj otkucaja srca je između 50 i 70 procenata vašeg maksimalnog otkucaja srca.
Odabir treninga za sagorevanje masti
Najbolji treninzi koji će vas dovesti u zonu sagorevanja masti razlikuju se od osobe do osobe. Ključno je da pratite broj otkucaja srca tokom različitih aktivnosti da biste videli do koje granice on ide.
Za sagorevanje masti držite se umerene aktivnosti. Ako ne možete da pričate tokom vežbanja, verovatno radite na energičnom nivou. Ako ste malo bez daha, ali možete da održite razgovor, verovatno radite umereno i možda ste u zoni sagorevanja masti.
Drugi načini gubitka masti
Osim vežbanja, postoje i druge zdrave navike koje možete započeti, a koje vam mogu pomoći da izgubite masnoću i smanjite ukupnu težinu.
Jedite celovitu hranu
Voće i povrće bi trebalo da čine veliki deo vašeg tanjira. Cela zrna, nemasni proteini i mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti su drugi dobar izbor. Pokušajte da kupujete u krugu prodavnice i izbegavajte dodavanje šećera i zasićenih masti koje se nalaze u upakovanoj hrani.
Pijte dosta vode
Ako ne volite običnu vodu, razmislite o tome da je začinite veštačkim zaslađivačem ili malo limuna.
Pogledajte veličine porcija
Restorani obično daju preterano izdašne porcije, pa razmislite o tome da zamolite da polovinu obroka spakujete. Kod kuće izaberite manji tanjir za svoje obroke.
Ciljajte na spor i stabilan gubitak težine
Vaš lekar vam može pomoći da odredite sopstveni cilj gubitka težine i uputiti vas dijetetičaru za pomoć.
Bonus video:
Kako da brzo zategnete zadnjicu?