Svima koji su pokušali da se reše viška kilograma poznata je tvrdnja da ne bi trebalo večerati kasno, a jedan tim naučnika nedavno je odlučio da detaljno ispita ovu tvrdnju.

Kalorije su kalorije u koje god vreme da ih unesete i sigurno ćete se ugojiti ako preterujete s masnom i nezdravom večerom u šest ili u deset sati.
Međutim, nije sve tako jednostavno – novija istraživanja pokazuju da vreme u koje jedemo ipak može da ima ulogu u regulaciji telesne težine.
Kako je pokazala studija objavljena nedavno u listu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, kasnija večera je povezana s gojenjem i visokim nivoom šećera u krvi, bez obzira na to da li biste isto to jeli nekoliko sati ranije.
– Svesni smo drugih istraživanja koja povezuju kasnu večeru s gojaznošću i zbog toga što povezanost nije isto što i uzročno-posledična veza, želeli smo to da sagledamo na rigorozniji način – kaže dr Džonatan S. Džan, profesor Univerziteta "Džon Hopkins".
Zato je njegov tim doveo zdrave ljude i dao im da jedu u različito vreme, uz kontrolisanu ishranu i vreme odlaska na spavanje.

U istraživanju je učestvovalo dvadesetoro ljudi, koji su išli u krevet u 23 časa.
Studija je pokazala da je nivo glukoze bio viši, a količina sagorene masnoće manja kada se jede kasnije, čak i ako su učesnici imali isto jelo za večeru.
– Nismo bili iznenađeni. Ranija istraživanja su pokazala nešto slično kada se pogledaju cirkadijalni ritam i ishrana. I druge laboratorije su pokazale da ako jedete u suprotnosti s normalnim cirkadijalnim ritmom organizma, ne metabolišete glukozu na isti način – kaže dr Džan.
Otkriveno je i da ne reaguju svi na kasne obroke isto. Postojala je grupa koja je navikla da ode na spavanje ranije i zabeležila najlošije rezultate kada jede kasno.
BONUS VIDEO
Trikovi za mršavljenje