Način ishrane u kom je gotovo sve dozvoljeno ima za cilj da se trajno promene navike, a izgubljeni kilogrami se ne vraćaju, pa nije ni čudo što važi za jedan od najzdravijih.
Internet i društvene mreže preplavile su tzv. pomodne dijete, koje garantuju brze rezultate i podrazumevaju mnogo odricanja i gladovanja, a ugrožavaju zdravlje i izgubljeni kilogrami se uglavnom brzo vraćaju. Ipak, ne mora da bude tako.
Postoji više režima ishrane koji zapravo nisu komplikovani i previše rigorozni, a uz njih ćete uspeti da sagorite masne naslage, uz raznovrsnu i uravnoteženu ishranu, tako da unosite dovoljno vitamina i minerala.
Jedan od ubedljivo najboljih je mediteranska dijeta, koja je uvek na vrhu lista najzdravijih načina ishrane za gubitak viška kilograma, a holivudski glumac Džon Gudman nedavno je ispričao da mu je ona pomogla da se reši čak 90 kilograma viška.
– Mediteranska dijeta se smatra zdravom jer naglašava neprerađene namirnice s mnogo hranljivih materija i ograničava prerađenu i rafinisanu hranu, koja je često bogata nezdravim mastima, dodatim šećerima i solju – kaže Trista Best, registrovana dijetetičarka u kompaniji Balance One Supplements.
Prednosti mediteranske dijete
Mediteranski način ishrane povezuje se s nizom zdravstvenih prednosti, a medicinska platforma Healthline navodi da su među njima:
- Duži životni vek. U januaru 2023. u medicinskom časopisu JAMA objavljeno je istraživanje koje je trajalo čak 36 godina, a u njemu je učestvovalo više od 75.000 žena i 44.000 muškaraca. Zaključak stručnjaka jeste da je mediteranska ishrana jedna od četiri dijete koje su povezane s nižim rizikom od smrti od svih uzroka, poput kardiovaskularnih i respiratornih bolesti.
- Ublažava upale u organizmu. Studija objavljena u novembru 2022. u magazinu Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care pokazala je da mediteranska dijeta može da ima antiinflamatorne prednosti koje mogu da pomognu u zaštiti organizma od bolesti srca i kovida.
- Kvalitetniji san. Pregled koji su u listu Nutrients 2022. objavili italijanski stručnjaci pokazao je da ljudi koji se pridržavaju mediteranskog načina ishrane spavaju i bolje i duže.
- Niži rizik za nastanak demencije i raka prostate, očuvanje mentalnog zdravlja bolji vid tokom starenja...
Pravila mediteranske dijete
Za razliku od ostalih dijeta čiji je cilj mršavljenje, mediteranska dijeta nema stroga ograničenja kao što su trajanje, faze i slična rigorozna pravila. Njen glavni cilj je da se osoba hrani zdravo i da se trajno oslobodi viška kilograma, bez jo-jo efekta.
U okviru ovog načina ishrane najvažnije mesto ima maslinovo ulje, koje je u njoj glavni izvor mononezasićenih masti. Takođe, preporučuje se povišen unos vode, da se češće jedu male porcije tako da nikada ne budete gladni, i to bez žurbe, kako biste zaista osetili kada ste siti.
Dozvoljena hrana na mediteranskoj dijeti
- voće (lubenica, borovnice, maline, kupine, dinja, mandarine, pomorandže, grejpfrut, jagode, jabuke, limun...)
- jaja
- mahunarke (pasulj, leblebije, sočivo...)
- povrće (krastavac, crni i beli luk, tikvice, paradajz, brokoli, spanać, luk, šargarepa, krompir, s kojim ipak ne treba preterivati jer ima visok glikemijski indeks...)
- orašasti plodovi (lešnici, orasi, bademi, semenke bundeve i suncokreta, pistaći...)
- mlečni proizvodi (jogurt, sir...)
- meso (piletina, guščetina, jagnjetina, junetina...)
- riba i morski plodovi (losos, tuna, pastrmka, oslić, rakovi, lignje, školjke...)
- žitarice od celog zrna (pirinač, pseudožitarica kinoa, heljda, integralni pirinač, integralno kukuruzno brašno...)
- začini (mirođija, nana, ruzmarin, peršun...)
Zabranjena hrana na mediteranskoj dijeti
Ograničite ili izbegavajte:
- crveno meso,
- napitke zaslađene šećerom,
- dodate šećere,
- prerađeno meso,
- rafinisane žitarice i drugu visokoprerađenu hranu i
- pivo i likere.
BONUS VIDEO
Da li je dijeta po krvnim grupama opasna?