Kako se hrani čuvena glumica i oskarovka Džulija Roberts, pa već decenijama čuva vitak stas i spremna je za sve izazove koje nosi njen posao? Verovali ili ne, nije u pitanju strog režim, već jednostavan princip kog svi mogu da se pridržavaju.
Holivudska glumica Džulija Roberts doživela je svetsku slavu glavnom ulogom u "Zgodnoj ženi" (1990), a u narednim decenijama ostavila dubok trag brojnim uspešnim ostvarenjima.
Svakako je kruna njene karijere "Erin Brokovič" (2000), film za koji je dobila Oskara za najbolju glumicu, a pored velikog talenta, harizme i beskrajne lepote, uvek se izdvajala i vitkim stasom koji se nije mnogo menjao tokom višedecenijske karijere Džulije Roberts.
I danas, troje dece i 34 godine posle "Zgodne žene", ona ima figuru sličnu njenoj junakinji Vivijen Vord, ali to joj nije palo s neba. Glumica i te kako vodi računa o svom načinu ishrane, a glavni princip kojim se vodi je – glikemijski indeks (GI) namirnica, piše Gastrolab.
Zbog toga je njen način ishrane nazvan GI dijeta, a podrazumeva konzumiranje namirnica niskog glikemijskog indeksa, odnosno izbegavanje onih s visokim GI.
Pravila niskoglikemijske dijete
Ishrana na bazi namirnica s niskim glikemijskim indeksom može vam pomoći da kontrolišete skokove šećera u krvi nakon obroka i nivoa insulina, tako što ćete ih minimizovati.
To je posebno značajno za ljude koji žive s dijabetesom tipa 2 ili imaju rizik da da ga razviju, a ova dijeta je povezana i s nižim rizikom od srčanih bolesti i drugih zdravstvenih problema.
Medicinska škola Univerziteta Harvard izdvojila je osam glavnih principa ovakve ishrane.
- Jedite mnogo povrća bez skroba, mahunarke, kao i voće poput jabuka, krušaka, bresaka i bobičastog voća.
- Jedite žitarice u što manje obrađenom obliku, poput hleba od punog zrna, smeđeg pirinča itd.
- Ograničite unos belog krompira i proizvoda od rafinisanih žitarica, kao što su beli hleb i bela testenina.
- Ograničite koncentrovani šećer, što uključuje visokokaloričnu hranu s niskim glikemijskim indekstom.
- Birajte hranu sa zdravim mastima, kao što su maslinovo ulje, orašasti plodovi, avokado... ali se držite umerenih količina.
- Ograničite unos zasićenih masti iz mlečnih i drugih životinjskih namirnica. Potpuno eliminišite delimično hidrogenizovane masti (trans masti), koje se nalaze u brzoj hrani i mnogim prerađevinama.
- Imajte tri obroka i jednu ili dve užine svakog dana i ne preskačite doručak.
- Jedite polako i prestanite kad osetite da ste siti.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Lampaš: Dijeta asocira ljude na izgladnjivanje