Više od 12.000 gledalaca, u prepunom i veličanstvenom "Epidaurusu", s oduševljenjem i burnim aplauzima nagradilo je kompletnu glumačku i autorsku ekipu ove predstave čija se beogradska premijera očekuje krajem septembra.
Aristofanova komedija "Pluto" u adaptaciji i postavci jednog od najznačajnijih srpskih reditelja Nikite Milivojevića, premijerno je odigrana 13. jula u čuvenom antičkom teatru u "Epidaurusu" na Peloponezu, u okviru prestižnog "Atinskog festivala".
Predstava je nastala na osnovu protokola o dugoročnoj saradnji između "Narodnog pozorišta" u Beogradu i "Nacionalnog teatra Grčke" iz Atine, koji su u oktobru prošle godine u srpskoj prestonici potpisali upravnici Dejan Savić i Statis Livatinos. Ovaj izuzetni pozorišni poduhvat, između ostalog, ostaće upamćen i po tome što se sa te, za Grke svete scene, stare 2500 godina, prvi put začuo i srpski jezik zahvaljujući glumcu Nenadu Hadži Maričiću, koji je tumačio ulogu Horovođe.
U toj i danas veoma aktuelnoj priči, koju je veliki komediograf stare Grčke i oštar kritičar svoga doba napisao kao britku satiru na političke prilike, sve ostale role igrali su glumci "Nacionalnog teatra" iz Atine.
U ovom projektu, iz Narodnog pozorišta u Beogradu, u čijim radionicama su urađeni kostimi, učestvovali su i kostimograf Marina Medenica i producent Vuk Miletić. Scenografiju je uradio Keni Meklalen, koreografiju Amalija Benet, a muziku Angelos Trijandafilu.
Više od 12.000 gledalaca, u prepunom i veličanstvenom "Epidaurusu", s oduševljenjem i burnim aplauzima nagradilo je kompletnu glumačku i autorsku ekipu ove predstave čija se beogradska premijera očekuje krajem septembra.
Među njima su bili i članovi zvanične delegacije Republike Srbije - ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, pomoćnik ministra kulture Ivana Dedić i predsednik Upravnog odbora "Narodnog pozorišta" Aleksandar Gatalica.
Pluto je bog novca, obilja, a priča o njemu je, kao i sve Aristofanove priče, poučna: dva Atinjana ogorčeni zbog činjenice da se loši ljudi lako i brzo bogate dok vredni i pošteni ostaju siromašni, idu u proročište Delfe da zatraže savet. Dobiju poruku da prvog čoveka kog sretnu u povratku treba da povedu sa sobom. I sretnu slepca. Začude se, zbune, međutim, kroz razgovor otkriju da je to, u stvari, Pluto. Preneraženi su: otkud je bog novca slep, dronjav, nikakav?! A on im kaže da ga je to Zevs oslepeo, kaznio ga nakon što su se posvađali oko toga kako da se dele pare, te oni zaključe da stvari stoje rđavo i naopako jer je bog novca slep. Reše da ga izleče, da mu vrate vid, smatrajući da će tada sve biti bolje. Međutim, ispostavi se da je sve postalo još gore...