Ritam evrope

Muzička parada u Novom Sadu 9. maja: Bogat muzički program povodom proslave Dana pobede i Dana Evrope

0

Studentski kulturni centar Novi Sad, povodom dvostruke proslave Dana Evrope i Dana Pobede, organizuje niz manifestacija - tribine, izložbe i koncerte.

foto: Promo
foto: Promo

 

Ritam Evrope! je manifestacija kojom obeležavamo 09. maj, Dan pobede nad fašizmom. Ovu manifestaciju 12 godinu za redom organizuje Studentski kulturni centar Novi Sad.

 

foto: Promo


Manifestacija Ritam Evrope! obuhvata niz kulturnih dešavanja, od izložbi, tribina, svirki i govornih programa do velikog koncerta na Trgu slobode i tokom godina je postala jedna od najprepoznatljivijih manifestacija tog tipa u regionu.

 

foto: Promo

Jedan od najpoznatijih rock sastava na ovim prostorima, Disciplin A Kitschme nastupiće na novosadskom Trgu slobode 9. maja ove godine. Kako sami ističu, Disciplin A Kitschme neumorno nastavlja svoju misiju čišćenja i oplemenjivanja prostora, koji se čini ponovo jako zagađenim. Ušavši u 37. godinu svog postojanja, bend i njegov lider, basist i pevač Koja, kao da nemaju nameru da stanu. Trenutno u fazi oblikovanja svog sledećeg albuma, Disciplina će posetiti Novi Sad i još jednom razgaliti srca, razgibati tela i nahraniti bukom svoje fanove.

 

 

foto: Promo

 

Aleternativni rok sastav Let 3 iz Rijeke ( Hrvatska) takođe će ove godine nastupiti na Ritmu Evrope. Let 3 nisu stranci u Novom Sadu publika je imala ranije prilike da prisustuvuje njihovim alterativnim i avangardnim muzičko scenskim nastupima. Iz Nju Jorka nam stiže SKA sastav The Toaster, pripadnici takozvane drugotalasne generacije sastava koji stvaraju i izražavaju se u SKA žanru. Bend poznat po fenomenalnim kocenrtima punim pozitivne energije i zdravih stavova. Uvertira u večernji program ovogodišnjeg Ritma Evrope biće lokalni „all girl“ pank rok sastav „3 kapljice“ koje će zagrejati pubiliku te večeri.

Zašto baš 09. maj?
Nakon kolosalnih razaranja, obeleženim najsurovijim stradanjima i zločinima, do tada nepoznatim u ljudskoj istoriji, Nemačka je, 9. maja 1945, potpisala bezuslovnu kapitulaciju. U Drugom svetskom ratu život je izgubilo preko pedeset miliona ljudi. Na samom početku tog 09. maja 1945, u 00.16 časova, u Berlinu je potpisan akt o bezuslovnoj i konačnoj kapitulaciji nemačkih oružanih snaga. U ime poražene nacističke Nemačke, ovaj akt potpisao je feldmaršal Vilhelm Kajtel. Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke su, u ime članica antifašističke koalicije, primili i potpisali sovjetski maršal Georgij Žukov i britanski general Artur Teder.

Od tada se Deveti maj u svetu obeležava kao Dan pobede nad fašizmom.Tokom proteklih 66 godina, Dan pobede doživeo je i različite transformacije.Pet godina po okončanju Drugog svetskog rata, 9. maja 1950, francuska vlada objavila je Deklaraciju o stvaranju zajednice za ugalj i čelik između Francuske i Nemačke.

Ovaj projekat, upamćen kao Šumanov plan, po tadašnjem ministru spoljnih poslova Francuske, Robertu Šumanu, predstavljao je prvi korak ka stvaranju Evropske ekonomske zajednice, preteči Evropske unije. Zbog toga se Deveti maj obeležava i kao Dan evropskih integracija, kod nas poznatiji kao Dan Evrope.

 

 

makonda-tracker