Film prati Koena Leta, koga glumi Kristof Volc, povučenog kompjuterskog genija koji radi na formuli kako bi utvrdio da li život sadrži neko značenje.
Nulta teorema se bavi društvom budućnosti, a zapravo želi nešto subverzivno da kaže o društvu sadašnjosti.
Gilijam direktno kritikuje savremeno advertajzing društvo i pokazuje do kog nivoa apsurda ono može da evoluira. On je izjavio da Nulta teorema spada u deo trilogije distopijskih satira uz Brazil i 12 Majmuna.
Glavni lik filma je informatičar po imenu Koen, koji radi sa digitalnim entitetima kompleksinijim od brojeva. Njegov najveći san je da radi od kuće, daleko od korporativnih kutija u koje smeštaju radnike, gde će moći da čeka umišljeni telefonski poziv od nekoga ko će mu reći šta je smisao života.
Socijalno izopšteni Koen na kraju će dobiti dozvolu da radi od kuće, ali na specijalnom projektu menadžmenta koji se zove dokazivanje Nulte teoreme, odnosno teorije po kojoj je sve u univerzumu besmisleno i sve će se završiti kako je i počelo, velikim praskom u ništavilo.
Na putu kompleksnog dokazivanja da zapravo ništa ne postoji, Koen će biti u prilici da sretne galeriju gilijamovski bizarnih likova, uključujući tu i kolgerlu, mladog informatičkog vunderkinda Boba i kompanijske klonove.
Kao nepopravljivi vizualista, Gillijam tvrdi da bi ovo mogao da bude najekstremniji film koji je do sada snimio.
Film se bavi i ranijim rediteljevim preokupacijama - odnosom između sadašnjosti i prošlosti, tankom crtom između stvarnosti i fantazije, slobodom i postojećim poretkom.
Koena glumi Kristof Valc, dvostruki dobitnik Oskara za Tarantinove filmove, dok se u živopisnim sporednim ulogama pojavljuju Met Dejmon, Tilda Svinton i Dejvid Tulis.