Na početku večeri posvećene nekada velikom glumcu, a odnedavno i uverljivom piscu, prikazan je kratak film, u kome Žarko Laušević govori delove iz svoje nove knjige. Rediteljka Ljiljana Todorović prisetila se davnih dana kada je sa Žarkom radila dve predstave u Beogradskom dramskom pozorištu, obe po tekstu Tenesija Vilijamsa: Mačka na usijanom limenom krovu i Staklena menažerija. Te kobne, 1993. godine, dogovorili su se da rade komad Pjera Korneja Sid, i pozvali su Mirjanu Joković da dođe iz Amerike, ali bilo je kasno... Tumačeći Žarkovu Drugu knjigu, Ljiljana Todorović kaže da je to čudesan raskol i dramski sukob jednog plemenitog bića sa vlastitom, nenadoknadivom greškom.
Aleksandar Milosavljević govorio je o složenoj ličnosti Žarka Lauševića, koji je od najranijih glumačkih dana izbegavao da daje intervjue, a ubrzo je i sasvim prestao to da čini. U osvrtu na karijeru velikog glumca, upravnik Srpskog narodnog pozorišta podsetio je na komad Siniše Kovačevića o Svetom Savi, premijerno izveden u Zenici, koji je potvrdio ogroman talenat tada mladog glumca. Nekoliko meseci kasnije, kada je ta predstava izvedena na Sterijinom pozorju, ceo pozorišni Novi Sad ustao je i aplaudirao.
- Laušević piše ozbiljnu beletristiku, sa snažnom strukturom. On nije napisao dnevnik koji se tiče samo njega, već svih nas – istakao je Milosavljević.
Po mišljenju književnika Selimira Radulovića, Laušević u obe knjige otvara proces samosuočenja, samoispitivanja i kajanja, s obzirom na činjenicu da se jedan od najnadahnutijih srpskih dramskih umetnika premestio iz pozorišnog u tamnički svet.
- U mnoštvu knjiga koje se danas nude srpskim čitaocima, Dnevnik jedne robije ukazuje na raskošnost Lauševićevog umentičkog instinka - naglasio je Radulović.
Predgovor za Drugu knjigu – dnevnik jedne robije napisao je reditelj Zoran Amar, a na ovo delo osvrnuli su se ambasadorka, književnica i rediteljka Vide Ognjenović, umetničke direktorka Cafѐ tetara u Ljubljani Vite Mavrič, reditelj Miloš Radović i književnik Miljenko Jergović. Komentari dve žene, Vide Ognjenović i Vite Mavrič, apostrofiraju njegovu novu, književnu ulogu. Dok Vita upoređuje Lauševića i Marsela Prusta po načinu života koju podrazumeva samoizolaciju i pisanje kojim nastaju najlepše ispisane stranice ozbiljnog književnog stvaralaštva, Vida Ognjenović ističe da je autobiografska tema puna opasnih krivina, ali da ih je Žarko u svom proznom postupku majstorski savladao.
- Uzbudljivo, hrabro, šokantno, dirljivo, duhovito. Ova knjiga je surovi obračun sa tragedijom. Ako tragedija bude preživela, moraće da pazi šta radi. Pojavio se jedan jači i duhovitiji od nje – komentar je reditelja Miloša Radovića.
Nova knjiga Žarka Lauševića u prodaji je od 19. septembra na svim kioscima lanca Moj kiosk, u većim knjižarama i u prodajnim objektima najvećih trgovinskih lanaca širom Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Izdavačka kuća Hipatia omogućila je i internet prodaju knjige preko sajta – www.hipatia.rs.