Mihajlo Miša Blam: Odlazak zaljubljenika u džez, burbon i Beograd

0
Čuveni kontrabasista i kompozitor Miša Blam iznenada je preminuo u bolnici, u svojoj 67. godini, od posledica problema sa srcem. Iza sebe je sina Davida, kao krunu ljubavi sa pevačicom Izvorinkom Milošević, ali i mnogobrojna dela
Mihajlo Miša Blam, foto: story press
Mihajlo Miša Blam, foto: story press

U godini u kojoj je obeležavao pedeset godina postojanja na domaćoj džez sceni i u trenucima kada je slavio pola veka doslednog obitavanja u kulturnom životu Srbije, život muzičara Mihajla Miše Blama iznenada se ugasio. Tako kažemo jer je njigov život bio pokretni koncert, čiji instrumenti nikada nisu prestajali da se čuju, a aplauzi publike da jenjavaju.

- Bavim se poslom koji ne trpi nikakvu laž - izađeš na binu i svi te čuju. Planiram dugo da živim, želja mi je da se jednom samo srušim na bini. Ne može se živeti od džeza, ali se može živeti za džez - reči su kojima je često umeo da ilsutruje činjenicu da je živeo za muziku.

Mihajlo Miša Blam potiče iz stare jevrejske dorćolske porodice u kojoj je muzika bila deo svakodnevice. Počeo je da svira kontrabas sa 15 godina u predstavi Dorćolska posla, na kojoj je radio i njegov otac. Nakon završene muzičke akademije, dobio je stipendiju i magistrirao je u Belgiji, a audiciju je položio kod čuvenog Herberta fon Karajana.

- Miša je bio jedan od retkih koji je veoma voleo soliste i trudio se oko nas. Bio je predivan čovek, duhovit, izuzetno inteligentan, obrazovan. Zaista će i on, kao i mnogi pre njega tog kalibra, nedostajati, jer takvih ljudi je, imam utisak, sve manje. Neka mu je laka zemlja. Hvala mu na svemu. Nećemo ga nikada zaboraviti – rekla je istaknuta pevačica Bisera Veletanlić, a slično mišljenje deli i njen sestrić, takođe džez umetnik Vasil Hadžimanov.

- Zatečen sam, iako sam znao da je bio bolestan. Dosta smo sarađivali. Imao sam tu čast da učim od njega, tako velikog muzičara. Miša se trudio da nauči ljude šta je u stvari ta divna muzika džez.

Inače, Miša Blam bio je član reprezentativnih domaćih i svetskih orkestara, snimao je sa velikanima džeza kao što su Klark Teri, Erni Vilkins, Edi Haris, Kliford Džordan, Duško Gojković, Džimi Vud, Toni Skot i drugi. Realizovao je više od 40 albuma, dobitnik je posebnog priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi u Republici Srbiji. Prošle godine je pokrenuo inicijativu za osnivanje prvog Muzeja džeza u Evropi. Donedavno je bio aktivan na beogradskoj klupskoj sceni.

- Prohujao sam celim svetom, ne samo putujući nego i živeći po raznim gradovima, na svim kontinentima, ali sam mnogo zaljubljen u Beograd i Srbiju, i uvek im se vraćam. Ovde mi je baza – pričao je u jednom od intrevjua čovek koji je tvrdio da mu je najveća strast ispijanje dobrog burbona, propraćeno gustim dimom koji kroji kvalitetna cigareta.

Iznenadna smrt čuvenog kontrabasiste najviše je potresla njegovog sina Davida, kojeg je dobio u braku sa pevačicom Izvorinkom Milošević, njegovu sestru Nadu, čuvenu glumicu, kao i brojne prijatelje i kolege koji su ga poznavali.

- Lekari su nam rekli da mu je srce otkazalo, ali još čekamo zvanične rezultate. Bilo je tu više stvari. Miša je bio dobar čovek, uspešan u svom poslu i jedna velika duša. Ne mogu da pričam koliko plačem. Malopre me je zvao Bora Dugić i rekao mi da smo izgubili velikog čoveka - kaže Mišina sestra, priznata glumica Nada Blam.

Priznati kompozitor sahranjen je u ponedeljak, 23. juna na Jevrejskom groblju u Beogradu, a pre toga je u Kamenoj Sali Radio Beograda održana komemoracija, na kojoj su govorili Mišini saradnici i prijatelji.

- Uvek u elegantnom odelu, sa leptir mašnom, davao je seriozan značaj džezu, jer je to za njega sveta muzika, bilo da je svirao u nekom klubu, malom mestu u Srbiji ili Kolarčevoj zadužbini - istakao je tada doajen srpkog džeza Ljubiša Bubiša Simić.

Piše: Stefan Tošović

makonda-tracker