Kina do sada nije imala sličnu prvu damu
Mnogo pre nego što se udala za najmoćnijeg čoveka Kine, Peng Lijuan je već znala kakvog muža traži.
U intervjuu 1999. za tok šou u Hong Kongu, poznata folk pevačica je rekla da želi muškarca koji je "uspešan, ambiciozan i šef u vezi".
A na pitanje da li je njen suprug Si Đinping - koji je još uvek bio daleko od vrhunca kineskog liderstva - ispunio njen zahtev, Peng nije oklevala.
- U braku sam sa njim više od decenije, naravno da je uspešan, rekla je ona.
Ispostavilo se da je Pengova vera u budućnost njenog muža tačna.
Nakon što je Si izabran za lidera Komunističke partije Kine 2013. i imenovan za predsednika Kine sledeće godine, Peng je postala prva dama zemlje.
Za razliku od svog prethodnika, Peng je uživala u centru pažnje.
Ona je pratila Sija na međunarodnim konferencijama i diplomatskim posetama, dok je nastupala i govorila u Ujedinjenim nacijama i globalnim dobrotvornim događajima.
Takođe je bila pokretačka snaga koja je pomogla njenom mužu da obezbedi podršku od 1,4 milijarde ljudi, što mu sada otvara put ka traženju trećeg mandata na vlasti.
Sijevo tajno oružje za pridobijanje naroda - i vojske, pre nego što je Si postao predsednik 2012. godine, Peng, jedna od najomiljenijih pevačica u Kini, bila je mnogo poznatija od svog supruga.
Peng je rođen 1962. godine iz porodice umetnika u provinciji Šandong. Njena majka je bila poznata kineska klasična operska glumica.
Godine 1984. pridružila se Muzičkom bendu Narodne oslobodilačke armije (PLA), koji je bio dom vrhunskih kineskih muzičara i umetnika zbog svojih bogatih resursa i mogućnosti nastupa.
Ona je navodno nastupala za vojnu silu koja je nasilno ugnjetavala proteste na Trgu Tjenanmen u junu 1989.
Peng je napredovala u činovima, postajući vojni general-major 2009.
U vreme kada je postala prva dama, bila je dekan Akademije umetnosti PLA. Pored nastupa za vojsku i na važnim ceremonijama, Peng se takođe često pojavljivala u najgledanijem kineskom televizijskom specijalu za novogodišnju noć.
Nastupala je širom Kine, privlačeći ogromnu publiku gde god da je stigla.
Takođe se nije plašila da postane politička, predvodeći nekoliko kampanja za podizanje svesti o HIV/AIDS-u u kineskoj javnosti.
- Peng ima masovnu domaću podršku javnosti zbog svog ličnog šarma i harizme, rekao je profesor kineske politike na Gilford koledžu Džordž Guo.
Rekao je da je njena popularnost u vojsci imala veliki uticaj na Sijevu karijeru, posebno kada se prvi put pridružio centralnom rukovodstvu vojske 2010. godine.
Sijeve kolege u partijskom odeljenju za propagandu iskoristile su njegovu vezu sa Pengom kako bi ublažile njegov imidž otkako je postao najmoćniji čovek u Kini 2013.
Državni mediji su napravili veliki deo njihove ljubavne priče, što je bio veoma neobičan potez za rukovodstvo Partije, koje je decenijama skrivalo njihove lične živote od kineske javnosti.
Godine 1986. Peng, tada 24-godišnjakinja, prijatelj je namestio da se sastane sa Sijem, 33-godišnjim razvedenim zamenikom gradonačelnika grada Sjamena u provinciji Fuđijan.
Peng je nosila "labave vojničke pantalone" da vidi da li je Si zainteresovan za nju samo zbog njenog izgleda i slave.
Si je kasnije rekao Pengu da se i on zaljubio u nju tokom njihovog prvog sastanka. - Već sam te prepoznao kao svoju buduću ženu prvih 40 minuta kada smo se sreli, izjavio je jednom prilikom, a prenosi ABC.
Par se venčao 1987. godine, a svoju ćerku Ksi Mingze primio je 1992. godine.
Svoju ćerku su sakrivali od pogleda javnosti, ali bi je Peng ponekad spominjala.
Državni mediji su izvestili da je, kao i druge kineske majke, Peng bila frustrirana što je njena ćerka često odbijala da vežba klavir jedan sat dnevno.
Par je navodno poslao svoju ćerku u Sjedinjene Države, gde je studirala psihologiju na Univerzitetu Harvard do 2014. godine - detalj koji nikada nije objavljen u Kini.
U istoriji Narodne Republike Kine nikada nije postojala prva dama poput Pen.
Pedesetih godina 20. veka postojalo je nepisano pravilo o diplomatskim posetama: vladinim liderima nije bilo dozvoljeno da vode svoje supružnike sa sobom ako posećuju socijalističke zemlje. Ako su išli u nesocijalističku državu, mogli su da povedu i ženu.
Tek 1961. Kina je shvatila vrednost diplomatije prve dame, inspirisana suprugama američkih predsednika.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video