pretrpela veliki stres

NAKON TOG DOGAĐAJA OSEDELA JE ZA SAMO DVA MINUTA: Potresni detalji iz života naše glumice o kojima je RETKO GOVORILA

0

Mnogo pre nego što je postala jedna od najvećih diva jugoslovenskog glumišta, legendarna umetnica suočila se s neverovatnim strahom...

foto: Youtube Printscreen
foto: Youtube Printscreen


Dvanaestog februara 1994. godine preminula je jugoslovenska filmska i pozorišna glumica jevrejskog porekla Rahela Ferari.

 

I dok se i danas pamte njene bravurozne uloge u filmovima Davitelj protiv davitelja, Tesna koža ili seriji Grlom u jagode malo ljudi zna za tugu koju je ova glumica nosila u sebi celog svog života.

 

Za beogradske Jevreje Drugi svetski rat bio je strašan još od prvih dana nemačke okupacije. Kretanje im je bilo ograničeno, morali su da nose žute trake oko ruke, a nije mnogo prošlo pre nego što su počele i deportacije. Oni koji su pokušali da izbegnu takvu sudbinu pokušali su da se sakriju.

 

Jedna od njih bila je i kasnije velika jugoslovenska glumica Rahela Ferari. Tih prvih dana Drugog svetskog rata u Jugoslaviji Rahela Ferari zapravo još uvek nije ni postojala. Postojala je Bela Rohel Frajnd, Jevrejka rođena u Zemunu koja je iza sebe već imala zavidnu glumačku karijeru glumice u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu i Umetničkom pozorištu u Beogradu.

Odmah po okupaciji Beograda bilo je jasno da Bela neće moći da nastavi da nastupa. Uskoro je pak postalo očigledno da će, ako želi da preživi, morati da se sakrije.

 

Kao Jevrejka koja je odbila da nosi žutu traku oko ruke, to bekstvo moralo je da se dogodi što pre. I tako je glumica počela da se skriva po podrumima i tavanima na periferiji Beograda kod poznanika, prijatelja prijatelja i bilo koga ko je bio voljan da je primi, nekad i u zamenu za novac. A onda se jedne noći umalo sve srušilo!

 

NASTAVAK NA SLEDEĆOJ STRANI...

Rahela Ferari
foto: Youtube Printscreen

Na vrata kuće u Žarkovu u kojoj je Bela živela predstavljajući se kao vojvođanska glumica Ruža, zakucao je Gestapo. Iako je već mesecima bila u bekstvu, Bela se u tom trenutku paralizovala od straha. Ruke i noge kao da više nisu bile njene, stalaja je ukočena dok su skromnom kućom odjekivali povici i udarci sa ulaznih vrata. Trebalo joj je minut-dva da dođe k sebi. Znajući da nema šanse da pobegne, Bela je prišla vratima i otvorila ih kako bi se suočila sa sudbinom. A onda je stigla neočekivana pomoć!


Pre nego što su Gestapovci stigli bilo šta da kažu odnekud se stvorila komšinica Smiljka - jedina žena u kraju koja je znala Belin pravi identitet.

Ružo, kaži dragička, dobila si poziv iz pozorišta u Pančevu.

 

- Primili su te - povikala je bacivši se Beli u zagrljaj.

 

Shvativši diverziju Bela je zaigrala ulogu svog života! Počela je da grli agente, smeje se i galami, pozivajući ih da uđu u kuću kako bi ih poslužila rakijom.

 

- Doneli ste mi sreću. Častiću vas zbog ovog angažmana - rekla je zbunjenim Gestapovcima.

 

U opštem metežu oni zaboravljaju da je legitimišu, a Bela odlazi kod Smiljke kako bi ugovorila svoj angažman.

 

Rahela Ferari
foto: Youtube Printscreen

Kada se sledeći put pogledala u ogledalu pogled joj je uzvratila nepoznata žena... U samo minut-dva tokom tog strašnog susreta njena tamno smeđa gusta kosa postala je bela. Osedela je od straha i stresa.

 

Već sutradan Bela je napustila Žarkovo i otišla na jedan tavan na Cvetkovoj pijaci, gde je vreme provodila sa još jednom velikom glumicom - Kapitalinom Erić. Tu su i dočekale oslobođenje 1944. godine.

 

Bela Rohel Frajnd bila je jedini član svoje porodice kojoj je to pošlo za rukom. Nakon rata, Bela se vratila glumi.

 

Sedamdesetih godina prošlog veka uzela je umetničko ime Rahela Ferari po kome će je i upamtiti generacije obožavaoca širom Jugoslavije. O njenom životu, naročito tokom Drugog svetskog rata, napravljena je predstava Rahelina kutija.

 

 

 

makonda-tracker