Tajna romansa i raskošno venčanje: ljubavna priča belgijske kraljice Matilde i kralja Filipa
Slučajan susret i trogodišnja romansa, koji su mlada Matilda i princ Filip uspeli dugo da čuvaju u tajnosti, završili su se prelepim venčanjem. 4. decembra 2024. kraljevski par slavi 25. godišnjicu braka.
Matilda pre nego što je upoznala svog budućeg muža
Matilda Marija Kristina Gislejn d'Udekem d'Acoz - ovo je dugo ime koje je buduća belgijska kraljica dobila po rođenju. Rođena je 20.01.1973. Matilda nije običajan stanovnik Belgije. Njen otac je belgijski grof Patrik Anri d'Udekem d'Akoz, a majka poljska grofica Ana Marija Komorovska, koja se kao dete preselila u Belgiju. Matilda je najstarija od petoro dece u porodici.
Ona je daleka rođenja bivšeg poljskog predsednika Bronislava Komorovskog. Devojka je odrasla na porodičnom imanju u zamku Losang u Baštonji.
Matilde se školovala u osnovnoj školi u Baštonji, potom je pohađala srednju školu na Institutu de la Vierge Fidele u Briselu, a potom je studirala logopediju na Institutu libre Marie Haps u Briselu od 1991. do 19. godine, od 1991. godine.
Nakon diplomiranja otvorila je sopstvenu ordinaciju u kojoj je radila kao logoped od 1995. do 1999. godine. Matilde je takođe bila zainteresovana za psihologiju, studirala je na Katoličkom univerzitetu u Luvenu i 2002. godine magistrirala psihologiju sa odličnim uspehom.
Nema sumnje da bi Matilde, a da nije postala kralja Belgije, našla čime da se bavi životom, primajući ne samo dobru platu, već i uživajući u svojoj profesiji. Matilda tečno govori francuski, holandski, engleski i italijanski.
Njena majka, koja je veći deo života živela van Poljske, nije naučila poljski, smatrajući da to nije potrebno. Dakle, Matilda zna samo nekoliko reči poljskog.
Kada je Matilda upoznala svog budućeg muža, imala je 23 godine, a Filip 36. Upoznali su se 1996. dok su igrali tenis. Razlika u godinama od 13 godina nije postala prepreka, a između njih je započela romansa, koja je trajala tri godine.
Par je svoju romantičnu vezu držao u tajnosti, pa kada je Kraljevska kuća Belgije objavila veridbu princa Filipa, za mnoge je to bilo iznenađenje.
Princ Filip pre susreta sa Matildom
Princ od Belgije rođen je 15. aprila 1960. godine. On je najstariji sin kralja Alberta II i kraljice Paole i rođak velikog vojvode Anrija od Luksemburga. Ima mlađu sestru Astrid i mlađeg brata Lorena.
Princ Filip je postao prvi belgijski princ koji je došao u redovnu školu umesto tradicionalnog kulturnog obrazovanja tog vremena. Nakon završetka škole, Filip je nastavio da studira na Kraljevskoj vojnoj akademiji, koju je diplomirao 1981. Nakon kratke karijere u oružanim snagama, princ Filip se vratio studijama.
Studirao je na Triniti koledžu, Univerzitet Oksford u Velikoj Britaniji, a potom na Univerzitetu Stanford u SAD, gde je magistrirao političke nauke. Filipovi hobiji uključuju konstrukciju aviona, on je pilot helikoptera i poseduje privatni helikopter. U julu 2013. prestolonaslednik je postao kralj Belgije nakon abdikacije njegovog oca Alberta II.
Venčanje kraljevskog para
Slikanje princa Filipa i Matilde održano je 4. decembra 1999. godine u briselskoj gradskoj kući, a venčanje je održano u katedrali Svetog Mihaila i Svete Gudule.
Matilda je pred oltar stala u haljini poznate belgijske kreatorke, koja je bila satkana od svile, sa 4,5 metara dugim velom od fine čipke i kaputom od krepa.
Mlada je nosila i antiknu dijamantsku tijaru iz kraljevske kolekcije. Bilo je to jedno od najistaknutijih venčanja, sa mnogo kraljevskih gostiju: princa Čarlsa od Velsa, princa Alberta II od Monaka, kralja Filipa od Španije, kralja Haralda od Norveške i kralja Kraljevine. kraljice Margrete II od Danske.
Nakon udaje, Matilda je dobila titulu princeze i vojvotkinje od Brabanta, koja sada nosi njena najstarija krunska ćerka Elizabeta (ona će u budućnosti postati nova kraljica Belgije).
Kraljevski par je tokom braka dobio četvoro dece. Najstarija ćerka, princeza Elizabeta (2001), nedavno je upisala istu vojnu akademiju na kojoj su studirali njen otac, princ Gabrijel (2003), princ Emanuel (2005) i najmlađa princeza (2008).
Nakon udaje, kraljica Matilda više nije radila kao logoped, ali je njen rad uključivao niz društvenih pitanja, uključujući obrazovanje, siromaštvo, pismenost i položaj žene u društvu.
Od 2009. Kraljica Matilda je počasna predsednica Unicefa Belgije. Ona služi kao specijalni predstavnik Svetske zdravstvene organizacije za imunitet.
Ona je takođe predsednik emeritus Breast International Group, neprofitne organizacije koja okuplja akademske istraživačke grupe za rak dojke iz celog sveta.
Godine 2001. osnovala je Fondaciju princeze Matilde (sada Fondacija kraljice Matilde), koja promoviše brigu o ugroženim ljudima i dodeljuje godišnji nagrad za dobra dela u određenom sektoru. Matilda je i pokrovitelj velikog broja dobrotvornih organizacija.
Bonus video:
Srpski kraljevski par