Uz minimalnu negu, veličanstvena biljka koja odlično uspeva na direktnom suncu nagradiće vas raznobojnim cvetićima i postati vaša omiljena lepotica na terasi ili u bašti.

Nema boljeg načina da svoju baštu ili terasu pretvorite u carstvo prolećne i letnje harmonije od sadnje cveća. Boje i elegantni cvetovi pružiće vam savršeno okruženje za opuštanje u toplim danima, a ako uz to biljke koje birate nude i prijatan miris – možete računati da ste učinili mnogo za sebe i svoj dom.
Jedna od vrsta koje spajaju i lepotu i miris je lantana (lat. Lantana camara), širokolisna, zimzelena biljka koje spada u grmlje jer podseća na lozu.
Prepoznaje se po zaobljenim cvetovima jarkih boja: narandžastoj, ružičastoj, crvenoj, žutoj i ljubičastoj, a često se sreće cvet koji ima dve ii više boja zahvaljujući suptilnom prelivanju nijansi.
Međutim, čak i pre nego što je vidite možete je prepoznati po karakterističnom mirisu koji podeća na citruse! Uz to, ova biljka poznata je po tome što privlači leptiriće, pa možete da očekujete mnogo boja i vedrine oko njega.

Lantana, savršena biljka za proleće i leto
Lantana, rod koji broji oko 150 vrsta, pripada familiji Verbenacea, a najčešće se u baštama i na balkonima viđa Lantana camara, koju neki znaju i kao "špansku zastavu", ali je uobičajeno zvati je samo lantana.
U pitanju je prelepa i mirisna biljka otporna na sušu, čiji se ekstrakti koriste za zaštitu kupusa od štetotična, na prvom mestu insekta Lipaphis erysimi. Međutim, uglavnom se ona sadi u dekorativne svrhe, a nega joj je jednostavna.
- Svetlo. Lantana dobro prihvata direktno sunce i polusenku, a idealno je da bude izložena sunčevoj svetlosti između šest i osam sati tokom dana. Ukoliko je duže u hladu, očekujte manje cvetova.
- Zemlja. Ova ljupka biljka odlično napreduje kada raste u dobro dreniranoj zemlji, a ona se odlično prilagođava različitim vrstama tla, iako joj posebno prija kada je ono blagokiselo.
- Zalivanje. Iako je otporna na sušu, to ne znači da joj vaša pomoć nije potrebna i da ne treba da se zaliva, a posebno je redovno zalivanje važno ukoliko raste u peskovitom tlu. Čim primetite da cveta manje, zalivajte je više.

- Prihrana. Lantana spada u vrste kojima đubrivo nije neophodno, ali joj ga možete pružiti ako ste zabrinuti da ne napreduje najbolje. Obično se u tim slučajevima preporučuje dodavanje fosfora, koji je ključan za cvetanje, a vodite računa i o uravnoteženosti s drugim mineralima. Dobro rešenje je nežno đubrivo koje ima po 10 ili 20 post azota, fosfora i kalijuma, koje možete primenjivati oko jednom mesečno.
- Orezivanje. Ukoliko vaša lantana raste kao višegodišnja biljka, obavezno na prolećne odsecite mrtve delove biljke, poput osušenog lišća i grančica i orežite je za trećinu. Na taj način ćete pospešiti njen rast i na leto biti zadovoljni izgledom biljke. U slučaju da je gajite kao jednogodišnju, orezujte lantanu kad preraste saksiju ili počne da gubi oblik.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Festival cveća u Junanu