Da bi vam biljke bile zdrave, zelene i održale se što duže potrebno je da ih zalivate u određeno vreme

Neki od nas, šta god da rade, ne mogu da održe biljku u životu. Čak i ako je izdržljiva i otporna na probleme, ipak na kraju uvene. Zašto se to dešava? Jedna mogućnost - možda je pogrešno zalivate.
- Prekomerno i nedovoljno zalivanje biljaka su česte greške. Prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena, gljivičnih infekcija i žutog lišća. Nedovoljno zalivanje može izazvati smeđu boju, usporavanje rasta i uvenuće. Takođe je važno zalivati zemlju, a ne lišće, jer vlaženje lišća može podstaći gljivične bolesti - kaže Paris Lalikata, šef edukacije o biljkama i zajednici u The Sill-u.
Ali nije bitno samo koliko vode dajete svojim biljkama, već je važno i kada ih zalivate. Pitali smo stručnjake sve što treba da znate o pravilnom vremenu zalivanja biljaka, kako u zatvorenom tako i na otvorenom prostoru.
Kada je najgore vreme za zalivanje sobnih biljaka?
Kao i sve drugo što je živo na ovom svetu i biljke imaju potrebe koje treba da se trudimo da ispoštujemo ukoliko želimo da nas nagrade lepim listovima i cvetovima. Ipak, biljke ne morate uvek da zalivate u isto vreme niti po nekom ustaljenom rasporedu.
- Zaista ne postoji raspored zalivanja, jer se ovi vremenski rokovi mogu menjati u zavisnosti od uslova kojima su biljke izložene, poput svetlosti, temperature i vlažnosti - kaže Lalikata.

Ako primetite da je zemlja vaše biljke vlažna, na primer, onda bi bilo loše da dodate još vode. Ali ako primetite da listovi vaše biljke venu, onda je pravo vreme da je hidrirate. Možda ćete otkriti da su sobne biljke osetljivije od spoljašnjih biljaka, jednostavno zato što pokušavaju da rastu u saksiji, a ne u zemlji. Ali kada obratite pažnju na detalje, lakše je znati da li vašoj biljci potrebno zalivanje.
- Obavezno tretirajte biljku prema njenim individualnim potrebama - kaže Beki Serl, stručnjak za baštovanstvo i botaničar. - Proverite lišće da li ima znakova propadanja, pazite na bube i oštećenja na listovima i uverite se da ako je zemlja vlažna, biljka ne stoji u vodi. Da biste izbegli višak vode u saksiji, držite je u plastičnoj unutrašnjoj saksiji. Zatim možete izvaditi biljku iz spoljašnje saksije koja nema drenažu, zaliti je napolju ili iznad sudopere i vratiti je u saksiju kada prestane da kaplje voda sa dna - kaže on.

Sve dok pratite specifičnosti svake biljke, bilo da je u pitanju sukulent „manje je više“ ili žednija monstera, znaćete kada je pravo vreme da dodate vodu.
Kada je najgore vreme za zalivanje spoljašnjih biljaka?
S obzirom na to da su spoljašnje biljke koje rastu u zemlji više izložene vremenskim uslovima, mnogo je lakše održati ih živima nego njihove sobne kolege. Ipak, postoje neki parametri koje treba imati na umu kada je u pitanju njihovo pravilno zalivanje.
- Nema pravog i pogrešnog vremena za zalivanje biljaka - kaže Serl. - Međutim, ako zalivate po vrućini kada je vaša biljka na suncu, videćete da deo vode isparava pre nego što stigne do korena vaše biljke. Dakle, ako joj ne date dovoljno vode, biljka možda nikada neće osetiti blagodeti zalivanja. Najbolje je zalivati rano ujutru kada biljke počinju da usisavaju vodu kroz koren, ali je dovoljno hladno da voda ne isparava.

Lalikata se slaže i napominje da zalivanje uveče može dehidrirati biljku dok čeka trenutak da uzme vodu.
- Za biljke na otvorenom, zalivanje noću nije idealno jer zemlja nema vremena da se osuši – to može podstaći rast gljivica i potencijalno dovesti do truljenja korena - napominje ona. Zalivajte biljke dok ispijate jutarnju kafu i sigurno nikada nećete pogrešiti.
Ostali saveti za dobar uzgoj biljaka
Pored praćenja vlažnosti zemljišta i uklanjanja gljivica čim se pojave, Lalikata i Serl imaju još nekoliko saveta koji će održati zdravlje biljaka.
Izaberite pravu saksiju: Često se uspeh vaše biljke svodi na vrstu saksije u kojoj se nalazi i njenu veličinu, bilo da je unutra ili napolju. „Terakota se prilično brzo suši, pa je idealna za vlažne klime ili biljke koje vole suvlja zemljišta“, kaže Serl.

- Plastična ili keramička saksija će bolje zadržati vlagu, pa je odlična za biljke koje vole vlagu i sunčana mesta. Ako otkrijete da morate mnogo da zalivate svoje saksije jer se stalno isušuju, verovatno je vreme za veću saksiju koja će sadržati više vode. Slično tome, ako se vaše biljke brzo natope vodom, manja saksija može pomoći.
Koristite vodu sobne temperature: Sobne biljke i biljke u saksijama na otvorenom ne reaguju dobro na previše hladnu ili previše vruću vodu, zato proverite njenu temperaturu pre nego što napunite kantu za zalivanje.
- Zalivanje sobnih biljaka (ili onih u saksijama) previše hladnom vodom može da ih šokira...
Bonus video:
Navijači bacaju cveće sa tribina