Proleće je godišnje doba kada priroda iznova budi život – dani postaju duži, sunce toplije, a bašte, terase i prozorske daske pretvaraju se u prave oaze boja i mirisa.

Ljubitelji cveća s nestrpljenjem dočekuju ovaj period kako bi uredili svoje zelene kutke i oplemenili ih novim biljkama koje donose radost i lepotu svakom prostoru.
Proleće je i vreme kada se planira sadnja sezonskog i višegodišnjeg cveća, među kojima se posebno izdvaja jedan kraljevski cvet – gladiola. Ovaj prelepi cvet, poznat i kao "mač cvet" zbog oblika svojih listova, simbol je elegancije i snage.
Osim što krasi vrtove i cvetne aranžmane, gladiola je i omiljen cvet za sečenje, jer dugo traje u vazi. Njena raznovrsnost boja i raskošna forma čine je nezaobilaznim izborom za sve koji žele da svojim prostorima podare dozu sofisticiranosti.
Gladiole (lat. Gladiolus) su višegodišnje biljke koje pripadaju porodici irisa, a potiču s prostora Mediterana, Afrike i južne Evrope. Karakterišu ih dugi, uspravni cvetni stabljike koje mogu dostići visinu i do 150 cm, dok se duž stabljike nižu veliki cvetovi u nizu, s obe strane.
Njihovi listovi su dugi, uski i šiljati, podsećajući na mačeve – otuda i ime. Gladiole dolaze u gotovo svim bojama: beloj, žutoj, narandžastoj, crvenoj, roze, ljubičastoj, zelenkastoj, pa čak i dvobojnim kombinacijama. Upravo zbog te raznolikosti, lako se uklapaju u svaki ambijent i stil uređenja.
Sadnja gladiola se obavlja u proleće, kada prođe opasnost od mrazeva – idealno od sredine aprila do kraja maja. Sade se lukovice (krtolice) na sunčanim mestima, u rastresito, dobro drenirano zemljište bogato hranljivim materijama.
Pre sadnje, dobro je krtolice potopiti u mlaku vodu na nekoliko sati, a potom ih posaditi na dubinu od oko 10 cm, sa razmakom od 15 do 20 cm između svake biljke. Sadnja u redovima omogućava bolju negu i lakše navodnjavanje.
Negovanje gladiola nije previše zahtevno, ali zahteva pažnju i redovno zalivanje, naročito tokom toplih letnjih meseci. Poželjno je zalivati ih ujutru, direktno u zemlju, bez kvašenja listova kako bi se izbegla pojava bolesti.
Tokom rasta, biljke treba prihranjivati mineralnim đubrivima bogatim fosforom i kalijumom, a visoke vrste gladiola često zahtevaju i potporu kako se ne bi savijale pod težinom cvetova.
Nakon cvetanja, kada lišće počne da žuti i vene, lukovice treba pažljivo izvaditi iz zemlje, očistiti, osušiti i čuvati na suvom i tamnom mestu do sledeće sezone.
Gladiole su pravi dragulji u svakom vrtu – svojim uspravnim držanjem i raskošnim cvetovima podsećaju na umetničke slike iz prirode.
Njihova jednostavna, a efektna lepota, prilagodljivost i raznovrsnost čine ih savršenim izborom za sve ljubitelje cveća, bilo da uređuju prostranu baštu ili malu terasu. Uz malo pažnje i ljubavi, gladiole će svake godine iznova nagraditi vaš trud svojom čarobnom pojavom.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Ovo je cvet sa najtužnijom simbolikom