Večita dilema mnogih je da li patike treba prati u veš mašini ili će se time samo upropastiti
Upravo zbog toga mnogi proizvođači savremenih veš-mašina se trude da u uputstvima pojasne kako da čak i obuću operete u njima, a da se ne oštete i ne pohabaju.
Prvo što treba da imate na umu jeste da obuću treba dobro da zaštitite.
Ukoliko se pridržavate ovih 5 saveta vaša obuća će iz mašine izaći kristalno čista, a sačuvaćete njen izgled i oblik.
- Veče pre pranja, sipajte po tri kašike sode bikarbone u svaku patiku i ostavite da odstoji do ujutru. Kada ustanete uklonite sodu.
- Skinite pertle i stavite ih u jastučnicu ili torbu za pranje kako se ne bi zamrsile. Stavite ih u mašinu. Uklonite blat i drugu nečistoću pomoću male četkice. Ukoliko to ne uradite rizikujete da zapušite odvod od mašine i na taj način je upropastite.
- Uz pojedine mašine se dobija specijalna platnena kesa koja je predviđena baš za pranje obuće. Ukoliko je imate patike ubacite u nju pa u mašinu. Ako je pak nemate patike perite zajedno sa peškirima. Najbolje od 4 do 6 peškira. Oni će napraviti ravnotežu i sprečiti da patike "lete" po bubnju mašine.
- Prilikom pranja koristite tečni deterdžent (ako je osetljiva obuća sipajte tečni sapun) i uključite mašinu na hladno pranje. U zavisnosti od veš mašine trebalo bi da program traje od 30 do 40 minuta.
- Izvadite patike iz veš mašine i ostavite ih da se osuše. Nikada ne stavljate obuću u mašinu za sušenje, jer temperatura može oštetiti lepak. Takođe, najbolje je da ih sušite na mestu gde ima promaje, ali koje nije direktno izloženo sunčevim zracima.
- Nagnite patike tako da se voda slije ka prstima, nikako ka peti, jer je na peti obično postavljen sunđer, pa će se teško osušiti, a mogu ostati i ružne fleke od vode.