Znate li šta zapravo podrazumeva suhojedenje, način posta koji se praktikuje na Krstovdan u srpskom narodu?
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas, 18. januara, obeležavaju zimski Krstovdan, praznik koji se slavi uoči Bogojavljenja, jednog od najvećih u pravoslavlju.
Iako nije "crveno slovo", Krstovdan je veoma cenjen u srpskom narodu, a običaj je da se na ovaj dan posti.
Ono što odlikuje post na Krstovdan jeste suhojedenje.
Šta je suhojedenje?
U pitanju je običaj da se posti tako što se unosi isključivo suva hrana ili samo hleb i voda, i to jednom u toku dana. Suhojedenjem se smatra kada se hrana uzima bez ulja i vina, pretežno nekuvana, odnosno suva.
Tako se postom obuzdavaju "slastoljublje" i "stomakougađanje".
– Sam praznik danas proslavlja se tako što se po monaškim tipicima održava suhojedenje. Jedu se suvarci po monaškim tipicima tj. pravilima. Kod naroda je nešto blaži post. Obično postoji razlika među monaškog i narodnog posta. Ipak, iako jeste blaži post, i dalje je jedan od najstrožih postova u toku godine, uz Veliki petak – objasnio je za Kurir teolog Nebojša Lazić.
To je običaj koji se smatra "najpravilnijim" vidom posta, ali imajte u vidu da telesni post ne bi trebalo, prema učenju Crkve, razdvojiti od duhovnog. Na Krstovdan bi trebalo provesti dan u molitvi i uzdržavati se od loših želja, misli i dela, a često se ističe i opomena Sv. Vasilija:
Korist od posta ne ograničavaj samo na uzdržavanje od jela, zato što je istinski post udaljavanje od zlih dela.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Teolog objašnjava ŠTA SLAVIMO na Krstovdan i zašto se NAJSTROŽE posti