Postoji nekoliko država u kojima je surogatstvo za strane državljane dozvoljeno zakonom
Pevačica Marija Šerifović saopštila je juče da je postala majka dečaka po imenu Mario, koji je došao na svet u Los Anđelesu.
Jedina srpska evrovizijska pobednica ostvarila je svoj san o majčinstvu uz pomoć surogat majke.
– Velika želja da imam dete me je vodila kroz taj vrlo kompleksan i zahtevan proces. Iako sam u više navrata pokušavala sama da iznesem trudnoću, zbog poteškoća kroz koje sam prolazila, nisam to uspela. Tako da se surogat pokazao kao, zapravo, jedina opcija za mene – objasnila je Marija za Blic.
Surogat majčinstvo u Srbiji nije dozvoljeno i kontroverzna je tema o kojoj se mišljenja drastično razlikuju. Ono podrazumeva da se sklopi ugovor sa ženom koja će proći kroz proces vantelesne oplodnje, izneti trudnoću i doneti na svet dete, a naše zakonodavstvo trenutno ne poznaje ovakvu vrstu ugovora.
Slično je i u većem delu sveta, gde profesionalne usluge koje omogućavaju surogat majčinstvo nisu dostupne i mogu čak biti i krivično delo. Na drugim mestima, međutim, ova procedura je dozvoljena u pravnim okvirima ili se odvija neformalno jer ne postoji zakon koji je zabranjuje.
U kojim zemljama je dozvoljeno surogat materinstvo?
* Podaci objavljeni na sajtu agencije Brilliant Begininnings
Države u kojima je dozvoljeno surogat majčinstvo za roditelje iz inostranstva
- Sjedinjene Američke Države
- Ukrajina
- Kanada
- Gruzija
Države u kojima je dozvoljeno surogat majčinstvo za roditelje koji imaju veze s tom zemljom
- Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije
- Južnoafrička Republika
- Rusija
- Izrael
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Savetnica za VTO o surogat majčinstvu