Nekad i sad

Simbol ruske zime: Zašto je voljeni Deda Mraz dugo bio odeven isključivo u plavo (FOTO)

0
Od 19. veka, na legendu o Deda Mrazu najviše su uticali književna dela...
foto: Profimedia
foto: Profimedia

Legenda o Deda Mrazu je doživela velike izmene. Naime, on je u ruskoj tradiciji nekada bio zli čarobnjak koji je zaleđivao ljude i otimao decu odnoseći ih u svom džinovskom džaku. Da bi "otkupili" decu, roditelji su morali da mu daju poklone. Sa protokom vremena, verovanje se promenilo - pod uticajem hrišćanstva i Svetog Nikole, Deda Mraz je postao ljubazan i dobar i umesto otimanja, počeo je da daruje decu.

 

foto: Profimedia

Od 19. veka na legendu o Deda Mrazu najviše su uticali književna dela. Upravo u to vreme dekica koji donosi poklone je u Rusiji dobio i svoju pomoćnicu - Snjeguročku, Deda Mrazovu unuku koja se prvi put pojavila u istoimenoj bajci Aleksandra Ostrovskog. Ipak, teška vremena za Deda Mraza u Rusiji su tek dolazila...

 

Od episkopske odore do prepoznatljivog crveno-belog odela: Evo kako je Sveti Nikola Čudotvorac postao Deda Mraz

 

Nakon 1917. godine i Oktobarske revolucije, Ded Moroz je "proteran" iz Rusije. Smatran je nekom vrstom "dečjeg kralja" što je u novouspostavljenom Sovjetskom režimu bilo neodrživo. Godine 1928. proglašen je za "saveznika popova i kulaka", a u državi u kojoj je bilo kakvo ispoljavanje religijskih osećanja bilo zabranjeno, ovo nije bila dobra pozicija za mitskog dekicu.

 

Veselje u domu Ane Stanić: Deda Mraz došao da donese poklone mališanu, ali mu je slavna mama odvukla pažnju

 

Čak su i novogodišnje jelke u Sovjetskom Savezu bile zabranjene sve do 1935. godine jer su smatrane "buržujskim i religioznim verovanjem“, piše "Russia today". I pored svega ovoga, Deda Mraz je "preživeo"! Samo 20 godina nakon zabrane 1917. dekica sa poklonima se vratio u Rusiju, ali ovoga puta ne za Božić nego za "nadnacionalnu", nereligioznu i univerzalnu proslavu Nove godine.

 

Zadovoljni osmeh njihove malene princeze je pravi razlog za sreću: Deda Mraz je već posetio dom Jovane Pajić i Aleksandra Cvetkovića (FOTO)

 

Deda Mraz je 1937. godine prvi put došao u moskovski Dom saveza. Kako ga ne bi poistovećivali sa zapadnim Santa Klausom boja odeće nije smela da mu bude crvena, a postoji i priča da je lično Staljin naredio da Deda Mrazovi u Rusiji moraju da nose samo plave kapute.

 

foto: Profimedia

Što se jelki tiče, u njihovu odbranu je 1935. godine stao visokorangirani sovjetski političar Pavel Postišev. On je javno zatražio da se jelke, ne za Božić nego za Novu godinu, postave u škole, domove za decu, klubove i bioskope jer poreklo običaja, koje je u svakom slučaju iz predhrišćanskog perioda, "manje važno od radosti koje on može pružiti sovjetskoj deci".

 

Ogromna jelka, brdo poklona i stajling koji će vas očarati: Evo kako je ćerkica Anje Stojković i Huga Valentea dočekala Deda Mraza (FOTO)

 

I tako su i Deda Mraz i jelka u Sovjetskom Savezu dobili "pomilovanje". Kako se ispostavilo, nadživeli su i državu i tadašnje političare pa se ruska deca i danas raduju poklonima koje će zateći pod jelkom, a koje im je ostavio voljeni dekica.

 

foto: Profimedia

 

makonda-tracker