detaljni vodič

Kad počinje Božićni post 2024. i koja su pravila? Riba i ulje nisu dozvoljeni sve vreme, a jedno pravilo se zaboravlja

0

Pred Božić, jedan od najvećih hrišćanskih praznika, vernici SPC spremaju se za proslavu Božićnim postom, koji je manje strog od Uskršnjeg, ali ima pravila koja treba imati u vidu.

U susret Božiću vernici SPC praktikuju Božićni post
U susret Božiću vernici SPC praktikuju Božićni postfoto: Aleksandar Tomic / Alamy / Alamy / Profimedia

U četvrtak, 28. novembra, vernici Srpske pravoslavne crkve počeće ovogodišnji Božićni post, koji će trajati sve do 7. januara 2025. godine, odnosno do obeležavanja Božića.


Prilikom posta, vernici se spremaju za proslavu jednog od najvećih hrišćanskih praznika, što podrazumeva:

  • molitvu,
  • dobra dela i
  • čišćenje duše kroz pozitivne misli i hranu.


Božićni post ne tiče se samo ishrane


Uveden po uzoru za Isusa Hrista, koji je 40 dana proveo moleći se i poseći u pustinji, Božićni post je nekada trajao sedam dana.

Međutim, u 12. veku, na Svehrišćanskom saboru 1166. godine, odlučeno je da se taj period pripreme za praznik produži na Hristovih 40 dana. I dalje se, ipak, dopušta onima koji iz nekog razloga moraju da jedu hranu životinjskog porekla, poput bolesti, da poste tzv. "mali post" u trajanju od jedne sedmice.

 

Tradicionalna hrana za Božić
Tradicionalna hrana za Božićfoto: Dejan82/Shutterstock

Važno je znati da je Božićni post manje strog od Uskršnjeg, a pored telesnog ima i duhovni aspekt, od kog nijedan nije manje ili više važan.


Prema pravilima posta i prema rečima Svetog Jovana Zlatoustog, telesni post – odnosno uzdržavanje od hrane životinjskog porekla – nema koristi za vernika ako nije povezan s duhovnim.

Ne govori mi: Toliko dana sam postio nisam jeo ovo ili ono, nisam pio vina, išao sam u gruboj haljini; nego kaži nam da li si od gnevnog čoveka postao tih, od žestokog – blag. Ako si iznutra pun zlobe, zašto si telo mučio?” Sveti Jovan Zlatousti

Zato se vernici trude da budu blagi, opraštaju, da pomognu siromašnima, bolesnima i svima koji je pomoć potrebna, da čine dobra dela i da se uzdržavaju od loših misli.

Pravila Božićnog posta vezano za hranu


Kod pravoslavnih vernika držanje posta znači da se ne unose hrana i piće životinjskog porekla, odnosno da je zabranjeno konzumiranje mesa, mleka, jaja i životinjske masti u periodu od 40 dana, do Božića.


Na vodi se, odnosno strogo, posti samo sredom i petkom, dok su ponedeljkom, utorkom i četvrtkom ulje i vino dozvoljeni, a subotom i nedeljom se jede i riba.

 

Riba je dozvoljena tokom Božićnog posta, ali ne u svim danima
Riba je dozvoljena tokom Božićnog posta, ali ne u svim danimafoto: OlegD/Shutterstock

Dakle, to treba da izgleda ovako:

  • sreda i petak: post na vodi
  • ponedeljak, utorak i četvrtak: post na ulju
  • subota i nedelja: post na ulju, uz dovoljenu ribu


Najstroži post je na Badnji dan, kada vernici sve do večere poste isključivo na vodi. Ukoliko se krsna slava obeležava tokom Božićnog posta, podrazumeva se da je i ona posna (poput Sv. Nikole 19. decembra), a imajte na umu i da se riba jede na Vavedenje Presvete Bogorodice (4. decembra), čak i ako praznik padne u sredu ili petak.

 

BONUS VIDEO

"Post je borba sa samim sobom"

 

makonda-tracker