pravoslavlje

Veruje se da ovo donosi sreću: Običaji i verovanja na svetog Panteliju (9. avgusta)

0

Pravoslavni vernici 9. avgusta slave svetog velikomučenika Pantelejmona, poznatog i kao sveti Pantelija.

9. avgusta pravoslavci slave svetog Pntelejmona ili Panteliju
9. avgusta pravoslavci slave svetog Pntelejmona ili Pantelijufoto: GEORGE STAMATIS/Shutterstock

Pravoslavna crkva i njeni vernici 9. avgusta proslavljaju praznik svetog velikomučenika Pantelejmona, u našem narodu poznatog i kao sveti Pantelija.

 

Sveti velikomučenik Pantelejmon (na grčkom znači pun samilosti, sveosećajan) rodom je iz Nikomidije (današnji grad Izmir u Turskoj), od oca neznabošca i majke hrišćanke.

 

Još kao mladić izučio je lekarske nauke. Imao je velike isceliteljske moci. Uspeo je da izleči jednog slepca, kojeg su lekari uzalud lečili. Lekari su ga optužili caru Maksimilijanu, pred kojim se on izjasnio hrišćaninom, te bio osuđen na smrt.

Legenda kaže da je na gubilištu Pantelija klekao da se pomoli. Dželat ga je udario mačem po vratu, ali se mač polomio. I nije ga mogao poseći sve dok svetitelj nije završio molitvu i sam rekao da je spreman.

 

Ako planirate započinjanje nekog posla, danas je pravi dan za to! Veruje se da će svaki rad sveti Pantelejmon blagosiljati i učiniti uspešnim.

 

Takođe, prema predanju, sreća će pratiti i putnike koji polaze na put. Sveti Pantelejmon je bio veliki putnik, a danas je zaštitnik svih kojima je drum drugi dom.

 

Veruje da na svetog Panteliju valja krenuti na put
Veruje da na svetog Panteliju valja krenuti na putfoto: Bahadir Yeniceri/Shutterstock

Sveti Pantelija je, veruje narod, brat svetog Ilije, čiji je praznik proslavljen nedelju dana ranije, a slave ga i kao krsnu slavu.

 

Spada u ognjene svece, kao i sveti Ilija i Ognjena Marija. Zato, na današnji dan nije dobro raditi u poljima.

 

Bonus video

Bratislav Gašić prilikom osvećenja temelja crkve Sveti knez Lazar i kosovski mučenici

 

makonda-tracker