Neki idu tako daleko da kažu da je "greh" farbati jaja na pogrešan dan
Nakon Uskršnjeg posta, dugog i najstrožeg u hrišćanstvu kod pravoslavnih vernika, kada konačno osvane dan Uskrsa, dolazi trenutak da se omrsimo, i to, kako običaj nalaže, uskršnjim jajima.
Međutim, o njihovom ukrašavanju razmišljamo već u danima posta, a mnogo je dilema o tome kada bi tačno trebalo ofarbati i dekorisati jaja pred Uskrs.
Mnogi čak idu tako daleko da kažu da je "greh" bojiti jaja na pogrešan dan.
Jaja su neizostavan deo uskršnje tradicije i farbaju se na našim prostorima još od 16. veka, a stručnjaci objašnjavaju da vreme kada to radimo zavisi od kraja do kraja i da ne postoji neko posebno pravilo kada ofarbati uskršnja jaja.
– Jaja se boje, zavisno od regiona, od Velikog četvrtka do Velike subote, ali najčešće na Veliki petak, rano ujutro – objasnila je pre nekoliko godina Vesna Marjanović, etnološkinja i antropološkinja.
– U poslednjoj nedelji, od Velikog četvrtka sve je posvećeno domaćinstvu, pripremi uskršnjih jaja, farbanju, mešenju kolača. U nekim krajevima naše zemlje jaja se farbaju u četvrtak ili u subotu, zbog toga što se veruje da na Veliki petak ne treba ništa da se radi i tada treba sve da miruje zbog žalosti za Isusom Hristom. Međutim, novo vreme donelo je i novu praksu. Žene nisu više stalno u kući kao što su nekada bile, pa jaja farbaju i petkom – istkala je Marjanovićeva.
Dakle, prema svojim preferencijama i potrudite se samo da budu šarena i da budete zadovoljni!
BONUS VIDEO
Za ova jaja se kaže da su najtvrđa