Koliko god da se trudimo, nikako nam ne polazi za rukom da kod kuće ofarbamo kosu onako kako to čine profesionalni. To je zato što nismo znali ovaj trik!
Šta treba da radite
Farbajte samo koren
Mislimo na svež, prirodan izrastak. Konstantno farbanje cele dužine kose (naročito krajeva) oštećuje kosu, čini je suvom, lako lomljivom, a boja se na tim delovima više zadržava pa može biti previše intenzivna, piše Cosmopolitan.
Zato ne zaboravite da redovno koristite balzam koji će negovati ovu problematičnu regiju.
Naš čuveni frizer otkriva: Ovo su savršene frizure za duguljasto i okruglo lice
Radite po sekcijama
Prvo izdvojte po jedan deblji deo kose napred iznad ušiju sa svake strane, a zatim ostatak kose pozadi na dva dela (celu kosu na ukupno četiri dela). Posle toga puštajte jedan po jedan da biste lakše i ravnomernije naneli boju.
Kupite dve kutije farbe
Ako imate dugačku ili previše gustu kosu, osigurajte se sa dve kutije farbe kako ne biste na pola posla morali da trčite do prodavnice.
Šta nikako ne smete da radite
Počinjati farbanje na neopranoj kosi
Ostaci proizvoda za kosu poput balzama koji se ne ispiraju i laka za kosu mogu sprečiti apsorpciju farbe. Zato operite kosu pre farbanja.
Pokušavati da previše posvetlite kosu
Posvetljivanje više od pet nijansi zahteva pomoć profesionalca. Zato nemojte previše eksperimentisati ako želite drastičnu promenu.
Preskakati test
Prvo namažite nekoliko manjih pramenova da vidite kako će primiti boju. Tek kad to proverite, možete nastaviti dalje.
Prati kosu odmah posle farbanja
Sačekajte barem 45 minuta. Toliko je vremena potrebno da pore u vlasima zaključaju boju, što će sprečiti da ona izbledi.
Nastavak na sledećoj strani.
Sve tajne kutije farbe
Nude (neutralna)
Jedna od najpopularnijih boja trenutno (nosi je i prelepa Kara Delavinj). Ova nijansa predstavlja kombinaciju toplih i hladnih tonova. I ono što je najbolje od svega, pristaje svakom tenu!
Cool/Ashy (hladna/pepeljasta)
Boja sa zelenim, plavim ili ljubičastim podtonovima. Ona više upija svetlost nego što je projektuje. Iako će ublažiti vaše prirodne crvenkaste vlasi, kosa sa ovom bojom može izgubiti svoj sjaj.
Permanent (trajna)
Ova boja otvara pore vlasi (njenog spoljašnjeg omotača), uvlačeći boju duboko u korteks (unutrašnji deo strukture vlasi). To daje trajnost boji (ali može malo izbledeti ili oksidirati). Problem: ove farbe sadrže mnogo hemijskih supstanci koje trajno oštećuju vlasi.
Demi-permanent (polutrajna)
Ona deponuje boju u porama (ali ne i u korteksu) i potpuno izbledi za šest nedelja.
Semi-permanent (privremena)
Ova farba ostaje samo na površini dlake. Ona može da osveži postojeću boju ili da je malo potamni i ispira se potpuno za 4 do 12 pranja.
Bleach (izbeljivanje)
Najbrži, ali i najopasniji (jer previše oštećuje vlas) način posvetljivanja kose. Peroksid oštećuje kutikulu (zaštitni sloj kose), a zatim izbeljivač deaktivira vaš pigment. Što se duže drži na kosi, to će vlas biti svetlija.
Gloss (sjaj)
Ona osvežava boju koja je oksidirala ili izbledela i ujednačava njen ton uz pomoć providnih, laganih depoa boje.
Warm/Golden (topla/zlatkasta)
Boja sa podtonovima crvene, narandžaste ili žute. Iako previše topli tonovi mogu da izgledaju napadno, ova boja najbolje reflektuje sjaj kose.
Trik za bojenje kose
Umočite nekoliko pramenova u čašu vode. Ukoliko potonu, imate veoma poroznu kosu, što znači da će brzo upiti boju. Ukoliko plutaju, vaša neporozna kosa će možda zahtevati da malo duže držite boju. Ali i pored ovog testa, proveravajte kako vaša kosa prima boju posle nanošenja.
Popravka boje
Color-correcting šamponi i regeneratori, odnosno šamponi i regeneratori za popravku boje jesu ključ u neutralisanju neželjenih tonova na kosi - ali popularna ljubičasta verzija radi samo ako ste plavi. (Ljubičasta neutrališe žutu boju.) Ukoliko ste brineta, a želite riđ ton, potražite plavu verziju ovih preparata.
Balajaž za početnike
Zaboravite na folije! Balajaž - pramenovi bojeni iz ruke - mnogo su prirodnija i manje ravna verzija pramenova.