Godinama je nemačka kancelarka Angela Merkel svojim blejzerima raznih boja i crnim pantalonama bila primer istaknutim političarkama. Izmenila je mušku uniformu razdvajanjem blejzera i pantalona i uvođenjem novih boja, ali je zadržala tradicionalni oblik.
U suštini se oslanjala na zamisao da moćna žena na istorijski muškom polju mora da se oblači slično muškarcu - ali jarkije!
Sada su pak u središtu pažnje javnosti još dve moćne žene, predsednička kandidatkinja Hilari Klinton i britanska premijerka Tereza Mej, i to ne kao supruge svetskih vođa, nego kao vođe - ili moguće vođe.
Pripreme su uveliko u toku: Anđelina Džoli postaje - političarka
Njih dve, neupadljivo ali nesumnjivo, menjaju pravila o tome kako treba da izgleda predsednik ili premijer, piše Nedeljnik.
To ne mora da znači mušku odeću u ženskim bojama. Tereza Mej je odličan primer za to. Ni najmanje se ne stidi svog zanimanja za modu, naročito za cipele, od onih sa šarom leoparda i niskim tankim potpeticama, preko baletanki s naštampanim otiscima usana, do visokih čizama od lakovane kože u kojima je dočekala predsednika Meksika pred odlazak u Bakingemsku palatu.
U ranijim intervjuima Tereza Mej je rekla:
U politici, u poslovnom svetu, u svim radnim oblastima života, ženama je teško da ostanu svoje, kao i da istovremeno budu pametne i vole odeću."
Ekstravagantni stil ruske političarke
U poslednje vreme prepričava se susret u Donjem domu britanske premijerke s jednom devojkom koja je nosila vrlo moderne cipele.
"Rekla sam joj da mi se sviđaju, a ona je odgovorila da su moje cipele razlog što je ušla u politiku", izjavila je Tereza Mej.
Premijerka je čak nagovestila da moda može biti politički korisna rekavši da njene cipele "probijaju led". Zapažene su bile i neke njene haljine, mornarskoplava kreacija Rolana Murea s asimetričnim izrezom koju je nosila na prošlogodišnjoj konferenciji Konzervativne stranke i jednostavna purpurna pripijena haljina u kojoj se pojavila kad je ostala jedna od dve kandidatkinje za vođstvo stranke. Te haljine krše tradicionalnu granicu između, na primer, prve dame i prve ličnosti; istorijski posmatrano, prve dame su nosile haljine, a žene na poslovnom ili političkom vrhu nosile su, pa, pantalone.
Bilo je i izuzetaka od ovog pravila, naročito u Južnoj Americi gde je bilo više moćnih žena nego u Evropi i Sjedinjenim Državama. Bivša argentinska predsednica Kristina Fernandez de Kiršner, na primer, bila je poznata po cvetnim i čipkanim haljinama.
Dijana Janković u ulozi modnog žirija: Srpske političarke, trebalo bi da se oblačite ovako!
Uprkos tome, žene kao što su smenjena predsednica Brazila Dilma Rusef i čileanska predsednica Mišel Bašele držale su se stila Angele Merkel: uniforma im se sastojala od blejzera živih boja i ravnih suknji ili pantalona.
Hilari Klinton objavila je svoju vernost kostimima s pantalonama kad je otpočela svoju političku karijeru po odlasku iz Bele kuće. Kao prva dama nosila je pastelne boje, klasične modele i suknje. Mišel Obama napustila je model prve dame u suknji kog su se načelno pridržavale Lora i Barbara Buš i Nensi Regan; ona se oblači manje tradicionalno i kitnjasto i pokazuje gole mišice.
Kad je počela kampanju za ulazak u Senat, Hilari Klinton nosila je isključivo crne kostime s pantalonama. Iako ih je napustila zarad odeće u nijansama istih boja, ti kostimi postali su simbol promene njenog položaja od sile iza prestola, supruge i saradnice, do predsedničke kandidatkinje.
Nevena Adžemović: Pametnije je da rađam decu nego da se bavim politikom
No, iako se i dalje oblači u stilu Angele Merkel, Hilari Klinton obogaćuje svoju garderobu noseći kožu i bižuteriju te kreacije i manje poznatih i slavnih dizajnera.
Mislim da su Amerika i birači najzad spremni da bez predrasuda prihvate političarku koja nosi nešto zabavno i ženstveno", kaže Lin Polo, kostimografkinja TV serija Skandal i Kako se izvući s ubistvom.
Primičemo se vremenu u kom ne samo što će svetom vladati žene, nego pri tome neće morati da se uniformišu. Zamislite samo.