male tajne majstora

Kako pronaći jeftinu, a kvalitetnu odeću? 10 trikova koje treba da znate pre nego što odete u second hand prodavnicu

1

Kako je moguće da svi za male pare pronađu brendiranu odeću koja dugo traje, a vi uglavnom izađete iz second hande radnje razočarani? Jednostavno je – došli ste nepripremljeni!

Kako pronaći fenomenalnu odeću u <i> second hand </i> buticima
Kako pronaći fenomenalnu odeću u second hand buticimafoto: Glossy/Canva

Кupovina polovne odeće danas je popularnija i pristupačnija nego ikad i gotovo na svakom ćošku možemo pronaći prodavnice koje pune jeftine odeće, među kojom se mogu naći čak i komadi luksuznih brendova.


Međutim, tako veliki izbor može biti pomalo zastrašujući za one koji su novi u svetu second hand mode.


Sigurno vam se desilo da, nakon što vaša koleginica dođe na posao brendiranoj haljini koji je platila 1.500 dinara, odete u butik polovne odeće i izađete praznih ruku, zbunjeni kako svi osim vas pronađu nešto fenomenalno.

Kupovina u takvim radnjama može da bude vrlo uzbudljiva, ali i prilično konfuzna – nikad ne znate šta možete da očekujete, pa će se na štenderi jedni do drugih naći nekvalitetni i komadi poznatih brendova, trendi odeća i nešto što je odavno prevaziđeno, nenošeni modeli i dotrajali, pocepani komadi...


Šta treba da znate pre nego što se upustite u ovu avanturu?

 

Ako nešto miriše sumnjivo dok je u radnji, onda će, velike su šanse, uvek imati neobičan miris.
Ako nešto miriše sumnjivo dok je u radnji, onda će, velike su šanse, uvek imati neobičan miris. foto: NDAB Creativity, Shutterstock

1. Znajte gde da kupujete


Naravno, ne možete očekivati da ćete jednom posetiti prodavnicu i odmah pronaći vintage Chanel jaknu. Za ovaj način kupovine, kao i za sve dobre stvari, potrebna su dva faktora: vreme i sreća. Ali i to se dešava!


Odvojte jednu subotu i s drugaricama pretresite sve second hand radnje u nekom delu grada i veća je verovatnoća da ćete doći do "ulova" kakav želite, kao i da ćete ubuduće znati gde da tražite ono što vam treba.


2. Obratite pažnju na miris i etiketu


Ako nešto miriše sumnjivo dok je u radnji, onda će, velike su šanse, uvek imati neobičan miris. Proverite etiketu da biste utvrdili sadržaj tkanine i imajte u vidu da se mirisi teže uklanjaju iz sintetičkih materijala, dok ćete uspeti da uklonite mirise iz pamučne haljine pranjem u veš-mašini ili iz vunenog džempera izlaganjem vazduhu.


3. Potražite odeću koju možete da obojite


Ako niste zadovoljni intenzitetom boje odeće, zašto je ne biste ofarbali?


Pamuk, lan i viskoza se lako boje, ali postoje i materijali s kojima to nije moguće. Recimo, posebno je važno da proverite od čega su šavovi na odeći: ako je konac napravljen od najlona ili akrila, neće se obojiti i verovatno nećete biti zadovoljni krajnjim rezultatom.

 

Teksas prilikom preprodaje gubi vrednost, pa ćete verovatno u second hand prodavnicama najlakše naći kvalitetne farmerke po niskoj ceni.
Teksas prilikom preprodaje gubi vrednost, pa ćete verovatno u second hand prodavnicama najlakše naći kvalitetne farmerke po niskoj ceni. foto: View Apart/Shutterstock

4. Oduprite se brzoj modi.


Ukoliko tražite nešto klasično, kao što je najjednostavniji ružičasti džemper, pokušajte prvo da pretražujete polovne prodavnice. Verovatno ćete pronaći kvalitetniji materijal, kao što su moher ili vuna, po nižoj ceni nego ako biste kupili nov džemper od sintetike.


5. Budite strpljivi.


Secondhand kupovina nije najlakši put, ali kada pronađete pristupačan odevni predmet kakav ste želeli godinama, doživećete uzbuđenje kao niko drugi.

6. Krenite u lov na jeftin džins.


Teksas prilikom preprodaje gubi vrednost, pa ćete verovatno najlakše naći kvalitetne farmerke po niskoj ceni.


Najbolje je da da tražite klasične modele, jakne, pantalone i suknje kakve su u modi još od osamdesetih i svake godine se iznova vraćaju jer ćete garantovano moći da ih nosite dugo.


7. Krojač je jednako važan.


Ako volite second hand butike, ne libite se da odaberete nešto što vam ne odgovara u potpunosti, ali krojač može da ga prepravi kako biste bili sasvim zadovoljni.

 

Prva i glavna lekcija kupovine u second hand radnjama: znajte gde da idete.
Prva i glavna lekcija kupovine u second hand radnjama: znajte gde da idete.foto: NDAB Creativity/Shutterstock

Najvažnije je da pronađete veštog majstora koji će vam pomoći da postignete baš ono što želite – da jakna ravnog kroja postane strukirana, da "spustite" visok struk pantalona, suzite suknju...


8. Zanemarite veličinu na etiketi.


Vintage veličine ne znače ništa, što otežava kupovinu preko interneta. Čak i uživo ne budite tako sigurni da će vam ono što je inače vaša veličina odgovarati, već obavezno probajte odeću i dobro se pogledajte iz svih uglova.


9. Zapitajte se "Da li bih ovo nosila sutra?"


Ponekad vam se nešto dopadne bez objašnjenja – nemate sa čim i gde da ga nosite, ali ne možete da odolite. Ako vam novčanik to dozvoljava, prepustite se iskušenju i čuvajte taj predmet ako se pojavi prilika da ga obučete.

U suprotnom, ukoliko je odgovor na pitanje da li biste to obukli sutra za posao "ne", najbolje je da produžite dalje jer vas iza ćoška možda čeka nešto što ćete sigurno oblačiti često.


10. Razmislite o ostatku svoje garderobe


Svi smo imali trenutak kada smo se zaljubili u neonsku predimenzioniranu duksericu s kapuljačom, ali ona se ne slaže ni sa čim što smo ikada posedovali. U tim situacijama se zapitajte – ima li smisla. Jesam li ovo ja?

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Najtraženija polovna garderoba

 

makonda-tracker