Lanena garderoba veoma je popularna svakog leta, prozračna, lagana... Mnogi, ipak, nisu sigurni kako je treba održavati, ali to nije ništa komplikovano, samo treba ispratiti sledeće savete i korake!
U toplim letnjim danima valjalo bi da biramo odeću prirodnih materijala, a omiljen izbor mnogih muškaraca i žena definitivno je lan. Lan može "uzeti" i do 25% vlage iz tela i zato je fenomenalan, a uz to lagan i prozračan. Koži dovoljava da diše, a odlična stvar je kada je pomešan sa veštačkim materijalom jer je još izdržljiviji.
Međutim, koliko god lan bio popularan leti, mnogi ga, ipak, izbegavaju. Ne samo što se izrazito gužva, već je mnogima i nepoznanica kako se lan pravilno pegla i pere.
- Pranje
Najbolje je prati ga ručno. Međutim, ako baš morate da ga operete u mašini, onda je važno pratiti određene instrukcije.
Ako vaša mašina ima opciju za nežni ili delikatni ciklus pranja, to je idealan izbor da zaštitite vlakno tkanine. Mnoge mašine imaju program baš za lanenu odeću.
Ne perite lan na visokoj temperaturi. Nikako ne sme biti viša od 40 stepeni i bez centrifuge. Ukoliko perete neobojeni lan, recimo, kod posteljine, onda možete prati i na temperaturi do 90 stepeni kako biste uništili bakterije.
Pazite koliko praška stavljate. On ne sme biti prejak. Idealno je da ne koristite omekšivač.
Bubanj mašine ne smete prepuniti. Lanenoj garderobi treba velika količina vode. Napunite bubanj maksimalno do pola.
Tvrdokorne mrlje uklonite sodom bikarbonom ili sirćetom. Izbeljivač ne bi trebalo da koristite.
- Sušenje i peglanje
Kad operete lanenu odeću, ostavite da se suši na sobnoj temperaturi, nikako u sušilici. Tad peglanje zaista postaje pakleno!
Svež vazduh je poželjan, ali, ipak, ne smete lanenu odeću ostaviti na suncu.
Lan je najbolje peglati dok je još odeća pomalo vlažna.
Peglajte na višoj temperaturi. Obavezno izvrnite odeću, posebno ako ima print.