Često upadnemo u kololetičnu i ne budemo svesni svojih postupaka
2. Odredite vrijeme za dejt
Briga o sebi na prvom je mestu brige za vezu, no uspešna se veza neće dogoditi sama od sebe. U nju je potrebno ulagati itekako puno truda, a jedan od načina za to u pretrpanim rasporedima jeste i određivanje vremena za dejt. Dr. Solomon ističe da je to posebno važno u vezama u koje je uključena i roditeljska uloga.
Veoma je važno imati na umu da ste vas dvoje partneri, ljubavnici i prijatelji, a ne samo dvoje ljudi koje možda živi zajedno. Pokušajte naći barem pola sata dnevno jedno za drugo, imajući na umu porodične i poslovne obaveze.
3. Upamtite: fizički dodir je važan
Sećate li se onog prvog perioda veze kada niste mogli skidati ruke jedno s drugog? Iako se intenzitet toga obično smanjuje s vremenom, fizički dodir i je važan za održavanje strasti i osećaja povezanosti u vezi. To ne uključuje samo intimne odnose nego i sitnice poput držanja za ruke, poljupca prie odlaska na posao, zagrljaja i slično.
Fizički dodir poručuje da ste deo istog tima. Pomaže održati privrženost usred burne svakodnevice. Važno je da parovi zaista i iskuse sve oblike fizičkog dodira, ne samo tokom polnog odnosa. Kako se ne bi uvek slala poruka da se partneri mogu slagati samo unutar spavaće sobe, preporučuje se fizički dodir i izvan tih zidova, poput poljupca i zagrljaja. To će smanjiti pritisak na oba partnera i stvoriti povezanost..
4. Pitajte, nemojte pretpostavljati
Često se kaže da je podrazumevanje nerazumevanje, a to posebno može doći do izražaja u partnerskim odnosima. Nemojte pretpostavljati šta vaš partner želi, pitajte ga. Ne možemo jedni drugima čitati misli, a upravo zbog toga pre ili kasnije u mnogim vezama dolazi do nesporazuma.
Kako kaže dr. Solomon, kada ne komuniciramo jasno o onome što želimo znati, povećava se mogućnost za nakupljanje besa, a time i svađa s partnerom tokom kojih će nam se činiti da je upravo ta jedna kap prelila čašu.