Pri kupovini kupaćih kostima pazite na zdravlje

0
Leto je stiglo, a vi tražite kupaći kostim koji će vam savršeno pristajati. Verovatno ćete pri kupovini želeti da ga probate, ali ne zaboravite da prvenstveno treba sačuvati zdravlje.
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Naravno da pre kupovine kupaćeg kostima želite da ga probate, da vidite ističe li lepo vašu figuru, da li vam gornji deo savršeno pistaje, da li ta boja odgovara vašem tenu... Međutim, isprobavanje kupaćih kostima u prodavnicama može biti opasno po zdravlje.

Plastična zaštita koja se nalazi u donjem delu kupaćeg kostima trebala bi da predstavlja zaštitu od telesnih tečnosti i mikroba, ali zapravo je izvor zaraze - tvrde naučnici sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Njujork.

Za potrebe ovog istraživanja, oni su sakupili uzorke odeće iz prodavnica i analizirali sve: od haljina, preko pantalona do donjeg veša.

Na uzorcima su pronađeni tragovi kože, fekalija, bakterija koje napadaju respiratorni sistem i vaginalne gljivice. Ali, najviše virusa i bakterija našli su na kupaćim kostimima i donjem vešu. To je zbog toga što žene ponekad skidaju gaćice kako bi videle kako im kupaći kostim prijanja uz kožu. Istraživanje je potvrdilo da što kupaći više otkriva - češće to rade.

- Kvalitet prodavnice nije uticao na to koliko su kupaći kostimi prljavi. Otmene radnje ili one jeftine, bilo je svejedno. Tragovi bakterija bili su podjednako prisutni - objasnio je Dr Filip Tijerno, profesor mikrobiologije i patologije.

- Isprobavanje kupaćih kostima predstavlja određeni zdravstveni rizik, ali naš imuni sistem je dovoljno jak da se bori protiv mikroba. Ako dođete u kontakt s bakterijama, to ne znači da ćete biti bolesni - naglasio je Tijerno.

Potencijalna opasnost preti iz fekalija pronađenih na gaćicama, jer mogu uzrokovati hepatitis A i dijareju.

Opasne su i streptokoke, norovirus i salmonela, čije su tragove naučnici takođe pronašli.

Kako smanjiti rizik od zaraze?

Prilikom isprobavanja kupaćih kostima ne preporučuje se skidanje donjeg veša. Takođe, pre prvog nošenja, kupaći kostim obavezno treba oprati.

Nakon kupovine ili isprobavanja kupaćeg kostima obavezno treba oprati i ruke, jer se time smanjuje rizik od prenošenja virusa i bakterija u organizam.

 

(Izvor: Stil magazin)

makonda-tracker