Mnoge pravoslavne Srbe ovo pitanje muči, a odgovor je jednostavan.
Božić kao jedan od najvažnijih i najsvetijih hrišćanskih praznika, donosi sa sobom toplinu, radost i duh zajedništva.
Uz ukrašene domove, svečane trpeze i božićne pesme, nezaobilazno pitanje koje se svake godine postavlja je: Do kada je prikladno čestitati Božić?
Pravoslavne tradicije i običaji
U pravoslavnim zemljama poput Srbije, gde se Božić slavi po julijanskom kalendaru 7. januara, period čestitanja može trajati do kraja januara.
Zvanično, Božićno vreme traje 12 dana, od 7. do 19. januara, kada se obeležava Bogojavljenje. Tokom ovog perioda, uobičajeno je čestitati Božić pozdravom: "Hristos se rodi!", na koji se odgovara sa: "Vaistinu se rodi!".
Tradicionalno, Božić se ne čestita unapred. Čestitke se upućuju na sam dan praznika i tokom pomenutih 12 dana, koji su poznati kao Sveta dvanaestnica.
Međutim, mnogi smatraju da je prikladno čestitati i kasnije, sve do kraja januara, posebno ako se susretnete s nekim koga niste imali priliku videti tokom praznika.
Katolička perspektiva
Za katoličke vernike, Božićno vreme traje od 25. decembra do praznika Krštenja Isusovog, koji se obeležava prve nedelje posle Bogojavljenja (6. januara).
U tom periodu, čestitke su takođe uobičajene, a posebno tokom oktave Božića – prvih osam dana nakon praznika.
Mnogi katolički vernici u zapadnim zemljama koriste frazu „Merry Christmas!“ sve do početka Nove godine, dok se u formalnijim i liturgijskim krugovima Božić čestita sve dok traje liturgijsko vreme posvećeno prazniku.
Savremena praksa i društvene norme
U modernom vremenu, granice čestitanja Božića postale su fleksibilnije. Ljudi često čestitaju praznike putem SMS poruka, društvenih mreža ili telefonskih poziva, a u ovim digitalnim interakcijama Božićne čestitke mogu se produžiti i na ceo januar.
Ovo je posebno prisutno u situacijama kada želite da se setite dragih osoba koje možda niste videli tokom praznika.
Za one koji slede tradiciju, strogo pridržavanje datuma može biti važno. Međutim, mnogi ističu da je sama suština čestitanja – iskazivanje radosti i lepih želja – ono što je najbitnije, bez obzira na tačne datume.
Da li postoje granice?
Iako neki smatraju da je neprikladno čestitati Božić prekasno, drugi veruju da nema "isteka roka" za lepe želje.
Ukoliko tokom februara ili čak marta sretnete prijatelja kojeg niste videli mesecima, čestitka poput: "Nadam se da si imao divan Božić!" svakako neće biti neumesna.
Simbolika čestitanja
Čestitanje Božića nosi dublju simboliku od puke formalnosti. To je prilika da se podsetimo na univerzalne vrednosti – ljubav, mir, zajedništvo i solidarnost. Zato, bez obzira na kalendar, svaki trenutak je dobar da nekome poželite radost i blagoslov.
Zaključak
Do kada se čestita Božić? Tradicionalno, do Bogojavljenja ili kraja januara. Ali u praksi – sve dok duh Božića živi u vašem srcu i dok osećate potrebu da nekom uputite toplu želju.
U tome leži prava magija ovog praznika, koji prevazilazi datume i kalendare. Jer, na kraju krajeva, nikada nije kasno da poželite nekome zdravlje, mir i sreću.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Badnjak u Zemunu