Danas pola Srbije ide na slavu, a druga polovina slavi, a da li znate šta treba da kažete prilikom dolaska u kuću ako ste gost ili šta da odgovorite ako ste domaćin
Vreme slava uveliko traje, a danas se u Srbiji obeležava jedan od najvećih svetaca, Sveti Nikola. Odlazak u kuću na slavu sa sobom nosi i neke tradicije, nosi se poklon, koji treba više da bude simboličan nego što mora da bude skup, čestita se slava, gosti se uz bogatu trpezu.
Iako su naši preci decenijama unazad proslavljali slavu mnogi i dalje ne znaju kako se pravilno domaćinu čestita slava, a još manji broj ljudi zna kako se na tu čestitku odgovara.
Na dan krsne slave, kaže tradicija, nisu najvažniji ni gosti, a ni domaćin - već sam svetac koji je zaštitnik doma. Domaćini obično nastoje da pripreme što bogatiju trpezu, ali Srpska pravoslavna crkva podseća da hrana i piće nisu suština slave.
U slavu svecu zaštitniku doma domaćin ni ne seda za trpezu, on dočekuje goste koji mu čestitaju slavu, prekrste se i posluže slavskim žitom. Mnogi odmah sa vrata čestaju slavu uz reči:
Srećna slava domaćine u zdravlju je proslavite i na mladje ostavite, da je slave dok je sveta, zbog sreće i berićeta, običaji to su davni slaviše nam preci slavni! Domaćine čašu gore nek se mudre reči zbore.
Dogoreva slavska sveća, nek vas prati svaka sreća i nek tamjan zamiriše, sve nevolje nek izbriše, nek vas vodi vera prava i Srećna vam krsna slava.
Običaji žive davni, običaji pravoslavni da se slavi i proslavlja, da se krsti i nazdravlja, čašu dižem ne zbog slavlja već zbog sreće i zbog zdravlja, Bog vam svaku sreću dao i od zla vas sačuvao.
Domaćine, naspi čašu, danas slaviš sveca svoga, uzdaj se u veru našu i u jednog Hrista Boga. Sa gostima ti nazdravi i neka se vazda slavi.
U čije se zdravlje pilo, sve mu zdravo i veselo bilo, da se vazda pesma ori, da se mudra reč prozbori, nek je slava srećna svima, da slavite vekovima!
Slavski dan vam srećan, domaćine, da imate goste fine, da zdravica dugo kruži, da se vino dobro služi, da u domu cveta sloga, da je zdravlje dar od Boga!
Daleko je kuća stara, u sećanju još mi živi, iz te kuće odoh brate u tudjinu u svet sivi. Teško mi je brate mili, nostalgija mene peče, bar da sam večeras tamo kad se slavski kolač seče. Znam bilo bi ko u raju, u rodnome zavičaju.
Pomogla ti krsna slava, zaštitila svakog tvoga, dok u crkvi kolač sečeš ti pomeni sveca svoga. On te štiti, on te voli i zato se njemu moli. Srećna slava, domaćine!
Sveti je dan, nek takav i bude, svog SVECA slavi, a voli ljude. Podigni čašu, takav je red, u čaši vino, u duši med. Vino neka ti telo blaži, vera nek ti dušu snaži. Ovo je zdravica iz duše prava: SREĆNA TI, DOMAĆINE, KRSNA SLAVA.
Domaćin, ako želi da mu svetac donese sreću, zdravlje i uspeh može odgovoriti sa:
- „Hvala, Bog vam pomogao!“
- „Hvala, neka vam je srećna slava!“
- „Hvala, neka vam Bog podari zdravlje i blagostanje!“
Na kraju slavskog dana (kada se odlazi sa slave):
- „Hvala na gostoprimstvu, neka vam je srećna slava!“
- „Bog vam dao zdravlje i sreću, hvala na svemu!“
Čestitka se može uputiti sa iskrenim željama za zdravlje, sreću i Božiji blagoslov. Običaj je i da domaćin podeli sa gostima malo slavskog kolača (česnicu) ili vinom, uz pozdrav za slavu.
Bonus video:
Sveštenik o značaju Spasovdana