čudesni amarilis

Posadite ga danas i do marta ćete imati najlepši ukras u kući: Veličanstveni cvet moćne simbolike neguje se jednostavno

Od svih cvetnih lukovica, amarilis je najlakše podstaći da cveta, a na pažnju uzvraća božanstvenim cvetovima.

Amarilis, odnosno kameni cvetj, lukovičasta je biljka kojoj odgovaraju svetla i topla mesta.foto: wjarek/Shutterstock

Amarilis (lat. Amaryllis sp.), poznat i kao kameni cvet i sunovrat, zapravo je rod lukovičastih cvetnica poreklom iz Srednje i Južne Amerike. Može da cveta i kao sobna i kao baštenska biljka, ali se gomolj pred zimu premešta u zatvoren prostor.


Amarilis može imati mnogo boja, pa su njegovi cvetovi crveni, beli, roze, narandžasti, a pojavljuju se čak i prugaste i višebojne sorte.

 

Značenje i simbolika amarilisa


Prema predanju, nimfa po imenu Amarilis zaljubila se u pastira Altea, ali on joj nije uzvratio osećanja. Amarilis je, međutim, bila odlučna da ga osvoji, pa je otišla u Delfi, u proročište, kako bi pronašla način da zavede Altea. Ona je, prema uputstvima, 30 dana hodala do Aleteove kuće, a potom probola srce zlatnom strelom. Iako je video njenu krv i ljubav, Alte joj opet nije uzvratio ljubavlju, pa je Amarilis posle 30 dana ponovo probola srca.

Tada je na mestu gde su kapi njene krvi pale na zemlju nikao prelep crveni cvet. Tek kada je video njegovu lepotu, Alteo je prepoznao i Amarilisinu i uzvratio joj ljubav.


Postoje, međutim i druge teorije, poput one da je amarilis dobio ime od grčke reči "amarisso", što znači "blistavost".

 


Ovaj prelepi cvet je simbol snage, svemoćne ljubavi i posvećenosti. okom viktorijanske ere, ljudi su ponekad poklanjali amarilis kako bi pokazali da misle da su snažni.


Kako se sadi amarilis?

 

  • Vreme za sadnju amarilisa je između oktobra i kraja aprila.
  • Podnožje i koren lukovice treba najpre staviti na nekoliko sati u mlaku vodu.
  • Posadite lukovice u hranljivi kompost za saksije, i to do vrata, pazeći da ne oštetite korenje i da zemlja bude čvrsto raspoređena. Na dnu bi obavezno trebalo da se stavi šljunak.
  • Trudite se da bude na direktnom svetlu jer je toplota neophodna za razvoj stabljike.
  • Idealna temperatura za amarilis je 20-21 stepen, a najpre treba da se zaliva pomalo dok se ne pojavi stabljika.
  • Tek nakon nicanja pupoljaka i listova, postepeno se amarilis zaliva sve više, a u tom trentuku stabljika raste brzo i cvetovi se ubrzano razvijaju dok ne dostignu punu veličinu.

 

Amarilis (lat. Amaryllis sp.), poznat i kao kameni cvet i sunovrat, zapravo je rod lukovičastih cvetnica poreklom iz Srednje i Južne Amerike. foto: wjarek/Shutterstock

Period cvetanja amarilisa


Po pravilu, lukovice cvetaju za 7-10 nedelja, a zimi je vreme cvetanja duža nego u proleće. Zato sadite ovu biljku imajući na umu: ako je posadite u februaru, ona će verovatno procvetati tek u aprilu.

 

Amarilis uglavnom cveta od decembra do marta ako se posadi početkom jeseni, ili na proleće u aprilu i maju, ukoliko se zasadi u februaru ili martu. U slučaju se biljka gaji u kući, cvetovi traju dve do tri nedelje.


Nega posle cvetanja amarilisa


Nakon što amarilis prestane da cveta, možete podstaći novo cvetanje. Odsecite stare cvetove sa stabljike, a kada ona počne da visi – odsecite ga do vrha lukovice.


Nastavite sa zalivanjem i đubrenjem na uobičajen način celo leto ili najmanje 5-6 meseci, kako biste omogućili listovima da se potpuno razviju i izrastu. Kada lišće počne da žuti, obično u ranu jesen, odsecite oko 5 cm s vrha lukovice.

 


Bolesti amarilisa


Imajte u vidu da amarilis odbija da cveta u slučajevima slabog osvetljenja, korenskih bolesti i gljivičnih infekcija.

 

Ako primetite da lišće žuti i kada nije jesen, uzrok mogu biti paraziti ili prekomerna vlažnost zemlje, pa se potrudite da biljka ima dobru drenažu. Zbog gljivične infekcije mogu da se pojave crvene mrlje i pruge po stablima.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Kako izgleda „svemirska biljka“?