pazite se!

TESTIRANJE U DOMOVIMA ZARAŽENIH OTKRIVA: Jedna prostorija u domu ubedljivo je najriskantnija za prenošenje virusa korona

Istraživanje dr Sena Onga iz Nacionalnog centra za infektivne bolesti u Singapuru istovremeno je pokazalo da na većini zaštitne opreme negovatelja, kao i u hodniku kuće, nije zabeleženo prisustvo virusa.

foto: Profimedia

Nedavno testiranje sprovedeno u kući u kojoj je bio izolovan pacijent zaražen koronavirusom pokazalo je da su WC šolja, lavabo i kvaka toaleta testirani pozitivno na virus, što pojačava mogućnost da bi još jedan način prenošenja virusa mogao biti putem fekalija.

 

Istraživanje dr Sena Onga iz Nacionalnog centra za infektivne bolesti u Singapuru istovremeno je pokazalo da na većini zaštitne opreme negovatelja, kao i u hodniku kuće, nije zabeleženo prisustvo virusa.

 

Kako naučnici pretpostavljaju, najriskantniji za prenos virusa upravo je kupatilo, jer nakon povlačenja vode u toaletu, virus se širi prostorijom i kontaminira okolna područja.


"Kada razmišljamo o načinima prenošenja korona virusa, to nije prva stvar koja bi većini pala na pamet pre ove studije. Očito se mora dodatno posvetiti pažnja dezinfekciji toaleta nakon svake upotrebe, kao i detaljnom pranju ruku posle obavljanja nužde", upozorava dr. Aron Glat, direktor bolnice Maunt Sinaj u Njujorku.

 

 

Novi virus se, očigledno, dugo zadržava u fekalnim materijama. Stoga, ako detaljno ne operemo ruke i ne dezinfikujemo kupatilo nakon upotrebe, postoji povećan rizik od zaraze, piše Business Insider.

 

Dr Ong testirao je domove tri zaražena pacijenta koji su izolovani u kućnim uslovima. Kod svakog od njih uzeto je 26 uzoraka iz sobe u kojoj su provodili najviše vremena, iz kupatila i hodnika koji vodi do kupatila. Uzorci su uzeti i s lekara koji su ih posećivali u izolaciji.

 

 

Obavezno dezinfikujte lanac ili prekidač vodokotlića.

 

Dokaz koliko je važna dezinfekcija


Prvi pacijent testiran je dva puta – četvrtog i desetog dana bolesti. Testovi su sprovedeni nakon čišćenja navedenih prostorija i pokazali su negativan rezultat. Prostorije drugog pacijenta testirane su dva dana nakon dezinfekcije i takođe su bile negativne na korona virus.

 

Međutim, kod trećeg pacijenta uzorci su uzeti pre čišćenja i dr. Ong kaže kako je na tri od pet mesta u toaletu pronađen virus, dok kontaminacije nije bilo u uzorcima hodnika niti vazduha. Istom pacijentu testirani su i uzorci stolice, koji su bili pozitivni na korona virus.

 

"Rizik prenošenja od kontaminirane obuće vrlo je nizak, što pokazuju naši rezultati, ali imamo i očigledan dokaz da je redovna higijena, kako lična, tako i higijena kupatila nakon svake upotrebe veoma važna", izjavio je dr Ong.