Prema navodima medicinske platforme Healthline, osim što je izuzetno prijatnog ukusa, cimet može imati i lekovita dejstva.
Višenamenska namirnica čarobnog mirisa koja asocira na prve dane jeseni nekada davno bila je prava retkost za pronaći i stoga veoma cenjena u različitim delovima sveta.
U starom Egiptu ovaj drevni začin nosio se na dar kraljevima. U isto vreme neobično aromatičan i sladak, omiljeni dodatak kafi i kolačima, u pitanju je – cimet.
Osim šarmantne arome kojom doprinosi različitim specijalitetima, cimet je ujedno i sjajan saveznik u prevenciji i lečenju raznih oboljenja, navodi medicinska platforma Healthline.
Upotreba cimeta u ishrani našem zdravlju može doneti mnogo benefita, a mi smo izdvojili 5 najvažnijih:
1. Riznica antioksidanata
Antioksidansi štite vaše telo od oksidativnog oštećenja izazvanog slobodnim radikalima.
Jedna studija otkrila je da suplementacija cimetom može značajno povećati nivo antioksidanata u krvi, dok istovremeno smanjuje nivoe markera koji se koriste za merenje upale, kao što je C-reaktivni protein.
2. Može imati anti-upalna svojstva
Upala je neverovatno važna, jer pomaže vašem telu da reaguje na infekcije i popravi oštećenje tkiva.
Međutim, upala može postati problem kada je hronična i usmerena protiv sopstvenih tkiva vašeg tela.
Cimet može biti koristan u tom pogledu. Istraživanja pokazuju da ovaj začin i njegovi antioksidansi imaju snažna antiinflamatorna svojstva.
3. Štiti od srčanih oboljenja
Prema jednom istraživanju, suplementacija sa najmanje 1,5 grama ili oko 3/4 kašičice cimeta dnevno je u stanju da smanji nivoe triglicerida, ukupnog holesterola, lošeg holesterola i šećer u krvi kod ljudi sa metaboličkim bolestima.
Takođe se pokazalo da cimet snižava krvni pritisak kada se redovno konzumira najmanje 8 nedelja.
Kako prenosi Healthline, kombinacija ovih faktora trebalo bi da smanji rizike od srčanih oboljenja
4. Može imati blagotvorno dejstvo na neurodegenerativne bolesti
Alchajmerova i Parkinsonova bolest su dva najčešća tipa neurodegenerativnih bolesti.
Čini se da određena jedinjenja koja se nalaze u cimetu izazivaju nakupljanje proteina zvanog tau u mozgu, što je jedno od obeležja Alchajmerove bolesti, prenosi Healthline.
U studiji iz 2014. na miševima sa Parkinsonovom bolešću, cimet je pomogao u zaštiti neurona, normalizovao nivoe neurotransmitera i poboljšao motornu funkciju.
Ipak, ova istraživanja tek treba da budu dalje ispitana na ljudima.
5. Dobar saveznik u prevenciji raka
Cimet je naširoko proučavan zbog njegove potencijalne upotrebe u prevenciji i lečenju raka.
Sve u svemu, dokazi su ograničeni na studije u epruvetama i životinjama, koje sugerišu da ekstrakti cimeta mogu zaštititi od raka, ističe medicinska platforma Healthline.
Deluje tako što smanjuje rast ćelija raka i formiranje krvnih sudova u tumorima i čini se da je toksičan za ćelije raka.
Jedna studija na miševima sa rakom jajnika otkrila je da cinamaldehid može blokirati ekspresiju određenih proteina uključenih u rast raka.
Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se procenili potencijalni efekti cimeta protiv raka kod ljudi.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Dermatovenerolog upozorava