Mnogi jedva čekaju leto kako bi otišli na more, kupali se i lepo pocrneli.
Iako velika većina ljudi uživa u letnjim radostima, kao što su odlazak na more, kupanje i sunčanje celog dana na plaži - morali bi da budu pažljivi u tim prilikama.
Po istraživanju stručnjaka i doktora sa Univerziteta u Mančesteru leto je period kada svi moraju biti dodatno pažljivi.
A to se pogotovo odnosi na izlaganje suncu.
Opšte je poznato da previše sunčanja, iako sunce našem organizmu donosi vitamin D, može i da izazove više problema.
Istraživači iz Mančestera su sad izneli pet potencijanlnih zdravstvenih opasnosti po naš organizam ako se budemo suviše izlagali suncu na letovanju.
Nije tajna da u nekim slučajevima previše vremena provdenog na suncu može doprineti raku kože. Uz to, može se desttii da dođe do „oštećenja DNK u ćelijama kože, upale i samim tim do prevremenog starenja kože“.
Sunce potencijalno može da i "razoruža" našu kožu, odnosno njen odbrambeni mehanizam.
Ukoliko se desi da se umanji odbrana kože od patogena, to bi, po ovom istraživanju moglo da izazove još tri problema - dermatitis, ekcem i psorijaza.
Prostije rečeno, naša koža sadrži više grupa bakterija koje štite telo, poznatih kao mikrobiom, a suviše jaki zraci sunca mogu da im smanje dejstvo.
- Kratkotrajno, ali intenzivno izlaganje suncu „značajno utiče na raznolikost i sastav mikrobioma kože - upozorava doktorka Abigejl Langton sa univerziteta u Mančesteru.
Ova studija, koja je javnosti predstavljena u časopisu „Frontiers in Aging“, tokom nekog vremena je vršena na alpinistima.
- Studija sprovedena je na planinarima i pruža važan uvid u to kako izlaganje suncu čak i tokom relativno kratkog perioda sunčanja, može dovesti do akutnog smanjenja proteobakterija, što je smanjilo raznolikost mikrobioma kože - potvrđuje engleski lekar Tomas Vilmot.
Bonus video: