Mnoge porodice jako često imaju piletinu na kućnom meniju, ali se nekad desi na obrate pažnju na sve potrebne stvari što im se vrlo lako može obiti o glavu.
Piletina je veoma ukusna, zdrava i bogata bjelančevinama, ali kad pričamo o njoj ne bi trebalo da zaboravimo da postoji i veliki rizik od bakterijske kontaminacije i zaraze salmonelom.
Skladištenje i priprema piletine ključni su u prevenciji zaraze, a mnogi imaju i nedoumice koliko dugo je sigurno držati je u zamrzivači, kao i koji su sve znakovi da ona više nije sigurna za jelo. U principu, slična stvar je i sa ruskom salatom.
Koliko dugo piletina sme da stoji u frižideru?
Savetuje se da piletinu nikako ne bi trebalo da jedete ako je bila skladištena sirova u frižideru duže od 24 do 48 sati, a isto se važi i za sve varijante obrađene.
S druge strane, termički obrađena piletina u može da stoji u frižideru između tri i četiri dana.Ako želite da vam meso duže stoji, preporuka je da ga zamrznete.
Kako da sigurno znamo da li je piletina pokvarena?
Uvek je važno provjeriti svežinu mesa, a to možete učiniti na nekoliko načina
Uvek proverite rok trajanja
Piletina kojoj je prošao rok trajanja, bilo da je pripremljena ili sirova, vrlo verojatno više nije pogodna za jelo.
Promene u boji
Ako primetite pojavu zeleno-sivih nijansi na mesu, nikako ga nemojte jesti. To znači početak pojave gljiva.
Miris
Kada piletina počne da se kvari, meso dobija neugodan miris nalik amonijaku. Imajte na umu da mariniranje, kao i dodavanje različitih jakih začina može lako da vas zavara.
Tekstura
Ako ste primetili da je piletina na dodir sluzava, onda je bez ikakve dileme pokvarena. Nema potrebe da pokušate da je isperete, pošto vam to neće pomoći da uništiti bakterije. Ovakvo meso nemojte nikako sa jedete.