Postoji mogućnost direktnog inhaliranja vazduhom iz košnice putem aparata ili boravkom u apikomori.
Apiterapija je vid tretiranja određenih zdravstvenih problema uz pomoć proizvoda koji potiču od pčela.
Brojne in vitro i in vivo studije, kao i klinička ispitivanja su pokazala, po rečima pulmologa, alergologa i apiterapeuta Zorice Plavšić, da su pčelinji proizvodi funkcionalna hrana za održavanje ravnoteže u našem telu - homeostaze, dodatak u lečenju različitih bolesti i toku rehabilitacije.
Kod prevencije i lečenja akutnih i hroničnih oboljenja organa za disanje, kaže Plavšićeva, pozitivni efekat apiterapije se najbrže ispoljava.
Takođe, dobre rezultate ima u tretiranju inficiranih rana, hroničnog pušačkog bronhitisa, problema sa reumom....
- U okviru apiterapije koristi se devet pčelinjih proizvoda. To su med, propolis, matični mleč, pčelinji polen, pčelinji hleb-perga, pčelinji vosak, pčelinji otrov i vazduh iz aktivnih košnica i takozvani trutov med. Sve što smo sad pobrojali ima određena svojstva koje je nemoguće industrijski stvoriti - kaže dr sc.med. Zorica Plavšić za Glossy.
Od svih pobrojanih pčelinjih proizvoda posebno interesantno i neobično zvuči lečenje vazduhom iz košnice. On deluje jako dobro na naše bronhije.
- U vazduhu iz aktivne košnice izolovano je 56 bioaktivnih supstanci. Zato je inhalacija aerosola prijatnog mirisa veoma lekovita pre svega za disajne puteve. Kada su disajni putevi „sterilisani“ i oslobođeni sekreta, kolićina kiseonika koja može da dospe u cirkulaciju je veća i sve ćelije u telu bolje funkcionišu ili se oporavljaju. Zato je inhalacija ovog aerosola tako blagotvorna - objašnjava Zorica Plavšić.
Pacijenti ovaj tretman mogu dobiti na dva različita načina.
- Postoji mogućnost inhaliranja direktno preko aparata za inhalaciju sa maskom ili samo boravkom u apikomori. Boravak u apikomori uz igru ili vežbe disanja veoma pozitivno utiče na decu koja su sklona respiratornim infekcijama - navodi dr Plavšić.