U najvećem broju slučajeva kada se lekaru požalite na neke simptome, on će preporučiti da uradite analizu krvne slike i CRP-a. Šta označava ova skraćenica i šta nam otkriva o stanju tela?
C-reaktivni protein ili, kraće, CRP, zapravo je protein u krvi koji reaguje rastom kada u organizmu postoji akutni upalni proces. Ovaj protein sintetiše se u jetri kada i reaktant je akutne faze koji raste brzo, kao odgovor na neka oštećenja i upale.
Ipak, važno je znati da CRP ne može da ukaže na to gde se nalazi upalni proces, već samo da je prisutan u organizmu. On se meri u dijagnostičke svrhe, kako bi se utvrdilo postoji li zapaljenje, kao i kako bi se pratilo stanje po uvođenju terapije, odnosno da li su lekovi delovali. Koristan je i kod virusnih i kod bakterijskih infekcija.
- Šta znače promene nivoa CRP-a?
Normalne vrednosti C-reaktivnog proteina iznose < 5mg/l. Ukoliko je on povišen, nivo CRP-a može da ukaže na stepen upale: između 10-40 mg/l znak je blage upale, dok vrednosti 40-200mg/L ukazuju na akutnu upalu, najčešće uzrokovanu bakterijama. Kod vrlo teških infekcija, CRP može da bude čak i veći od 200 mg/l.
- Kada se meri?
Kao što smo pomenuli, lekar zahteva CRP kada posumnja na bakterijske i virusne infekcije. Ukoliko su vrednosti CRP-a niže, a povišen je broj leukocita i sedimentacije, u pitanju je virus, dok su bakerijske infekcije praćene višim vrednostima C-reaktivnog proteina.
- Šta ga izaziva?
- virusne i bakterijske infekcije
- alergijske reakcije
- maligna oboljenja
- zapaljenske bolesti creva
- poslednji trimestar trudnoće
- hronična oboljenja (poput lupusa)
C-reaktivni protein uglavnom se ne analizira samostalno, već u kombinaciji s analizom kompletne krvne slike s leukocitarnom formulom, fibrinogenom i sedimentacijom, jer se samo tako formira šira slika neophodna za postavljanje dijagnoze.