mali test

Viralna optička iluzija za koju se na internetu navodi da otkriva više nego što je to zaista istina

2

Pogledajte ilustraciju.

foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Optičke iluzije su uvek interesantne onima koji ih posmatraju i istražuju  šta je ono što vide. Mnogi veruju da se u njima ogledaju i otkrivaju skrivene strane naše ličnosti, trenutno stanje našeg uma, emocije, raspoloženje... Ipak, nasuprot svemu tome, kako je psiholog rekao za AFP, iluzija se ne može koristiti za merenje nivoa stresa.

 

Naime, u objavama na društvenim mrežama koje su godinama kružile, tvrdi se da jedna takva iluzija, koju je navodno stvorio japanski neurolog, pokazuje koliki nam je nivo stresa. To nije utemeljeno niti naučno potkovano.

 

Mada se navodi da je ovu optičku iluziju napravio japanski profesor neurologije Jamamoto Hašima, mada se iluzija uistinu temelji na radu psihologa, sliku je izradio ukrajinski grafički dizajner. Nositlacautorskih prava naveden je kao Jurij Perepadia, grafički dizajner iz Ukrajine. Perepadia je rekao da je sliku napravio 2016.

 

Akiyoshi Kitaoka, na čijem radu Perepadia kaže da se temelji slika, profesor je psihologije na Univerzitetu Ritsumeikan u Osaki u Japanu. Prema njegovoj ličnojstranici, proučava vizuelnu percepciju i iluziju. Na stranici ima više primera optičkih iluzija, uz objašnjenja kako te iluzije funkcionišu zapravo.

 

On je za AFP istakao da je tvrdnja da optička iluzija koja je kružila društvenim medijima i da navodno može meriti  nivo stresa "neutemeljena laž." Dodao je sliku uz tekst "vizuelna iluzija nema veze sa stresom".

 

Ovo su netačni i naučno neutemeljeni navodi koji se na internetu mogu pronaći u vezi sa ovom slikom:

 

Da li se slika kreće? Ili stoji u mestu?

 

Ukoliko vam se ilustracija kreće, obratite pažnju na brzinu.

 

Ako se pokreće malo ili nimalo, niste pod stresom i dobro ste raspoloženi.

 

Ako se pokreće sporo i u kontiniutetu, pod malim stresom ste.

 

Ako se pokreće brzo ili veoma brzo, verovatno je da ste pod velikim i nagomilanim stresom.

 

Još jednom napominjemo da nema naučne potkovanosti u ovim navodima.

 

 

makonda-tracker