Svetska zdravstvena organizacija preporučuje muškarcima da ne prelaze količinu od 37 grama dodatog šećera dnevno, dok je za žene ta granica 25 grama.
Nutricionistkinja i instruktorka holističkog načina života Elisa Gudman rekla je za "Byrdie" da jednostavni trikovi mogu da pomognu pri obuzdavanju nagona za slatkišima.
Grickajte pametno
Obrađena hrana dugog roka trajanja često je puna aditiva, među kojima je i šećer. Gudmanova savetuje da se opremite zalihama grickalica koje su od integralnih žitarica, ili svežim voćem i povrćem. Važno je da u pitanju budu namirnice koje imaju visoku hranljivu vrednost.
Ukoliko se slatkiši izbace u potpunosti, telo će se iznenađujuće brzo prilagoditi. Već posle četiri ili pet dana, nećete osećati nagon za slatkišima," obećava ona.
Jedite kiselo
Verovatno vam zvuči čudno, ali će kisela hrana sprečiti dalju želju za slatkišima. Ne mislimo da bi sada trebalo da potrčite ka tegli sa kiselim krastavcima i slistite je celu, već da promišljeno u ishranu uvedete zdrave kisele namirnice.
Odmorite se
Brojna istraživanja pokazala su da nam je želja za nečim slatkim najjača kada smo umorni i neispavani. Tada gubimo kontrolu nad svojim impulsima, pa se i želja za slatkišima čini jačom. Osam sati sna, koliko savetuju stručnjaci, biće od pomoći kada je u pitanju kontrolisanje nagona za šećerom.
Budite "zen"
Opušteni um i telo i život bez stresa sigurno su nešto o čemu mnogi od nas maštaju, i znamo da to nije lako dostići. Ipak, trebalo bi da se trudite da budete relaksiraniji, i tada će i nagon za slatkišima biti manji.
Kada nam je svega preko glave, stresirani smo ili umorni, 'tešimo' se hranom punom šećera. U kombinaciji sa umorom, to može dovesti do čitavog ciklusa loših navika, jer nas previše šećera zapravo čini još anksioznijim i nervoznijim," rekla je Gudmanova.
Meditacija, joga, ali i redovno bavljenje bilo kojom vrstom fizičke aktivnosti dovešće vas u smirenije i opuštenije stanje, i tada ćete lakše kontrolisati želju za slatkišima.