Strastveni poljubac pomaže zdravlju zuba, jača imunitet, i troši 2-3 kalorije po minutu. Muškarac koji svako jutro poljubi svoju ženu živi pet godina duže, od onog koji to ne radi.
Ali, da li ste se ikada zapitali zbog čega se uopšte ljubimo?
Čini se da ljubljenje u davnoj prošlosti nije bilo znak strasti i romantike, već čista potreba za preživljavanjem. Neki evolucijski psiholozi smatraju da se ta navika zapravo razvila od deljenja hrane iz jednih usta u druga. Nešto kao što ptice hrane svoje ptiće i mnogi primati - sažvaću hranu pa je gurnu u usta svojim mladuncima.
To su nekada i naši preci radili, a verovatno se ta navika zadržala do danas u retkim plemenima koja žive daleko od civilizacije. Nije uvek bilo gotovih kašica i hrane za decu, pa su žene same žvakale hranu da bi je usitnile i dale svojoj bebi.
Slično je i kada pogledate duboku povezanost, čak opsesiju, muškaraca ženskim grudima. I to dolazi od hranjenja i osećaja bliskosti i sigurnosti koju su osećali dok su bili bebe. Kad porastu, grudi ih asociraju na sve te divne osećaje. Tako je i s ljubljenjem. Prestalo je da označava samo hranjenje i bliskost, a postalo je nešto bez čega većina ljudi ne može da živi.
Ljubljenje budi emocije i smanjuje nivo stresa. Nivo kortizola se smanjuje, a oksitocina povećava. Kortizol je hormon stresa, a oksitocin hormon ljubavi.
Helen Fišer, evolucijski biolog, dala je tri vezana odgovora na pitanje "Zašto se ljubimo?"
Ona veruje da postoje tri glavna razloga za ljubljenje:
Nastavak teksta pogledajte na sledećoj strani...
-Seksualni nagon, kojim vlada testosteron
-Romantična ljubav, kojom vladala dopamin i drugi hormoni zbog kojih se osećate dobro
-Privrženost (vezivanje), što uključuje hemikalije poput oksitocina. Pljuvačka koja se razmijeni tokom poljupca sadrži koktel svih ovih hemikalija.