Piše: Draga Balić, instruktorka joge
Joga više nije nepoznanica iako je to bila samo pre nekoliko godina. Danas je čak ušla u modu i postala simbol elitizma. Ali, da li je još uvek tabu za muškarce? Sudeći po tome što je na časovima u svim salama Beograda 90 odsto žena, reklo bi se da jeste. Verujem da je jedna činjenica svima veoma poznata. Svi veliki učitelji bili su muškarci. Kao praksa, joga je vrlo ozbiljna i zahtevna, traži jaku volju i disciplinu, a to su, pre svega, muške osobine. I sami položaji često zahtevaju snagu koja je prvenstveno odlika muškog tela i konstitucije. Kvaliteti koje ima žena, kao što su ljubav, predanost, kreativnost i intuicija, omogućavaju joj da radi na sebi i na neke druge načine. Čelična volja i disciplina, koje su potrebne za hata jogu, pre svega su muški kvaliteti. Otkud onda 90 odsto žena na časovima joge? Kao disciplina, joga je jedna stvar, kao rekreacija, koja se najviše i praktikuje na zapadu, privukla je uglavnom žene. Međutim, kako interesovanje za ovu veštinu raste, polako se razotkriva njen veliki svet u kome ima mesta za svakoga. Za muškarce i žene, rekreativce i profesionalne sportiste, one kojima je joga put ličnog razvoja i one kojima je antistres terapija ili naprosto prijatno istezanje nakon teretane.
GIPKOST
U svetu muškarci i žene odavno ravnopravno vežbaju i sigurna sam da će uskoro i kod nas tako biti. Kako budemo bolje upoznavali jogu, biće nam jasnije koliko je ona dobra upravo za muškarce. Kod nas preovlađuje hata joga, koja je statična. Zadržavanje položaja uz mirno disanje i opušten um ogroman je izazov za muškarce i u prvi mah to im izgleda besmisleno i suprotno njihovoj prirodi. Vežbe često zahtevaju i gipkost koju većina muškaraca nema zbog bavljenja sportom bez navike da se radi na istezanju. Tokom poslednjih godina razvili su se i malo dinamičniji stilovi hata joge, kao što su aštanga i vinjasa, te im je to dovoljan izazov za snagu, a zbog dinamike, lakše se suočavaju s problemom gipkosti.
TELO OSLOBOĐENO STRESA
Prvi čas je uvek veoma zanimljiv. Misleći da su došli na jedno dobro izležavanje i lagano istezanje, dogodi se da gomila žena, blaženog lica u, za njih, neverovatnom položaju mirno diše, a oni na potpuno mokroj prostirci dišu kao da upravo podižu u teretani 100 kg iz benča. Dok žene likuju, oni sa časa uglavnom odlaze slomljenog ega. Ako ih ipak nov doživljaj sopstvenog tela ubedi da dođu i drugi put, uglavnom postaju najredovniji, najuporniji vežbači i daju velik doprinos kolektivnoj energiji grupe. Princip rada s telom u jogi potpuno je drugačiji nego njihov uobičajen način vežbanja. On je nenasilan, miran, uz disanje i poštovanje svojih granica, podrazumeva svesnost, budnost u pokretu, opušteno lice i otkrivanje snage koja nije čisto fizička. Sve je to toliko novo i drugačije da predstavlja ogroman izazov. Nisu danas samo žene pod stresom, naprotiv, muškarcima samo ne stoji da pričaju puno o tome. Oni jačaju svoje bicepse, tricepse i bore se. Ipak, samo telo koje je oslobođeno stresa i toksina može da oseti svoju pravu vitalnost i snagu. Joga muškarcu može biti jedina disciplina i opet mu pružiti sasvim dovoljan izazov za telo i psihički i duhovni razvoj ili rekreacija koja je ne samo korisna dopuna ostalim treninzima već mu može popraviti rezultate i sačuvati zdravlje. Naš najpoznatiji sportista Novak Đoković najbolji je primer za to. Upravo gipkost koju je razvio jogom izdvojila ga je od ostalih tenisera. Osim toga, bolja koncentracija, mentalna i emotivna uravnoteženost i kontrola često su presudni za krajnji rezultat.
ZAJEDNIČKO VEŽBANJE
Hata joga nikako nije lagano istezanje, ona je vrlo ozbiljan rad s telom, ali ne završava se s njim. Tu tek počinje. Neka svaki polaznik uzme od nas instruktora onoliko koliko želi i može, pa će opet biti mesta za svakog muškarca i svaku ženu. U današnjem svetu pomalo smo pobrkali lončiće u muško-ženskim odnosima i ulogama, i zato zajedničko vežbanje može biti od višestruke koristi za sve nas. Imam to zadovoljstvo da u svakoj grupi bude poneki muškarac. Od njih usvajamo čeličnu volju i snagu, a oni od nas strpljenje i ljubav prema telu. U takvoj atmosferi svi mnogo brže napredujemo.
RELAKSACIJA U SUTON
Uz svoju suprugu Hilariju, slavni glumac Alek Boldvin upoznao je sve tajne joge. Ona je naime pasionmirani ljubitelj ove vrste rekrteacije i zbog toga je tu ljubav prenela i na muža. Njih dvoje svakodnevno vežbaju u svom domu, a neretko, kada su na odmoru, ove vežbe upražnjavaju i napolju. Ipak, kako Alek ističe, on najviše voli da radi jogu u paru i to u suton jer tada ima najveću inspiraciju.
Priredila: Ksenija Konić