Story Wellbeing: Kako izlečiti herpes

3
Stabilan imunitet je najbolja odbrana od herpes infekcije, a zbog čega se ona javlja, na koji način se leči, ali i da li se može sanirati prirodnim preparatima, otkriva naš stručni saradnik Dr Nenad Ćupina, načelnik službe opšte medicine DZ Jedro
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Herpes infekcije izazivaju herpes virusi čija porodica broji oko 105 različitih vrsta. Kod čoveka, ovakve infekcije izaziva samo 8 tipova herpes virusa i nazivaju se humani herpes virusi. Najčešći i najpoznatiji su: Herpes simplex virus tip 1 i Tip 2, Varičela - Zoster virus. Herpes simplex virus  (HSV) tip 1 i tip 2 su dva oblika istog virusa koji se razlikuju po mestu manifestacije, ali imaju sličnu kliničku sliku. Tip -1 najčešće se manifestuje na licu (usne, nos vrat) i zove se labijalni herpes. Tip-2 manifestuje se u području genitalnih organa, zbog čega se naziva genitalni herpes.

Story: Kako dolazi do infekcije?

Prva ili primarna  herpes infekcija tip-1, dešava se u ranom detinjstvu, od treće do šeste godine života i to putem sekreta iz usta, najčešće poljupcem. Period bez simptoma traje do dve nedelje. Primarna herpes infekcija tip-2 dešava se u doba seksualne zrelosti između petnaeste i dvadesete godine i prenosi se seksualnim odnosom ili bliskim kontaktom.

Story: Koji su simptomi?

Simptomi kod tip-1(labijalni tip) su: upaljene desni i ranice u usnoj duplji i na usnama, upala krajnika, povećana temperatura, oslabljen apetit, otežano žvakanje hrane, razdražljivost. Simptomi kod tip 2 (genitalni tip) su pojava vodenih mehurića na koži i sluznici u regiji genitalija koje se nakon 2-4 dana zamute i pucaju ostavljajući bolne ulceracije, pojačan sekret, peckanje pri mokrenju i povišenu temperaturu, opštu slabost, glavobolju i bolove u mišićima. Za ovaj period infekcije potrebno je naglasiti i sledeće: mogućnost zamene dijagnoze sa streptokoknom anginom i pogrešno antibiotsko lečenje. Do infekcije sa tipom-2 može doći u trenutku kada je inficirana osoba potpuno bez simptoma. Izvor zaraze je isključivo čovek, svi znaci prestaju za 2 sedmice (ukoliko je imunitet solidan). Ukoliko dođe do herpes infekcije genitalnog tipa u toku trudnoće, naročito u ranoj fazi, mogu se desiti komplikacije.  

Story: Šta se dešava sa herpes virusom nakon primarne infekcije?

Posle toga imunitet organizma nadjača virus koji putem nervnih vlakana odlazi u nervne ćelije, tu se primiri,

ostaje kao podstanar u organizmu, sve dok je imuni sistem stabilan.

Story: Šta ponovo aktivira virus?

Ponovna aktivacija virusa je vrlo retka kod osoba sa stabilnim imunitetom, a vrlo česta  kod onih sa nestabilnim imunim statusom kao što su: hronične i maligne bolesti, psihički stres, nespavanje, period posle operativnih zahvata, duži boravak u uslovima snižene temperature, period ciklusa kod žena.

Story: Koji su simptomi ponovne infekcije?

Najčešće imaju lokalni karakter, uz blago povišenu temperaturu.

Labijalni tip locira se najčešće na donjoj usni, a može i  na nosu, obrazima, očnim kapcima. Pojavljuju se sitni mehurići ispunjeni sa tečnošću koji nakon dva-tri dana pucaju i ostavljaju kraste.

Potpuno iščezavaju za dve nedelje. Sličan izgled imaju promene i kod genitalnog tipa, sa nešto većom temperaturom i povećanim limfnim žlezdama.

Story: Kako se uspostavlja dijagnoza?

Dijagnozu uspostavlja lekar običnim pregledom, retko kad je potrebna laboratorijska dijagnostika.

Story: Kako se leči herpes infekcija?

Lokalno se stavlja antivirusna mast (aciklovir) pet puta dnevno u toku tri-četiri dana. Kod težih slučajeva, treba uzimati antivirusne tablete (aciklovir, fanciklovir, valaciklovir). Uzimanje tableta skraćuje period bolesti i ublažava simptome. Kod genitalnog tipa, preporučuje se obavezno korišćenje tableta. Uz ovu terapiju treba konzumirati vitamine iz grupe B.

Story: Koje su preventivne mere?

Redovna fizička aktivnost (aerobne vežbe u prirodi, trčanje, šetnja, vožnja bicikla), ishrana bogata vitaminima (voće i povrće). Treba izbegavanje seksualne aktivnosti u vreme vidljivih znakova infekcije, pravilno amortizovati psihičke stresove i sekiraciju. Redovno spavanje i miran san se podrazumevaju. Uzimanje antivirusnih tableta je neophodno u dužem periodu ukoliko se infekcije ponavljaju.

Story: Da li je moguće lečiti groznicu na prirodan način?

Primena nekih biljnih preparata, naročito kod groznice, može ublažiti tegobe. Najčešće se koristi beli luk (prethodno treba preseći čen) i list čuvarkuće (skinuti ovojnicu sa lista) i to direktno staviti na inficirani deo kože. Neretko se koriste preparati od slatkog korena i matičnjaka.

Dr Nenad Ćupina,

načelnik službe opšte medicine

DZ Jedro

makonda-tracker