Odgovor na ovo pitanje dao je doktor Majkl Broudi, nutricionista i osnivač "The Food Effect" organizacije, koji otkriva 7 mitova koji nas udaljavaju sa puta ka uspostavljanju zdrave ishrane i zdravog tela, piše Lepa i srećna.
1. Mit: Preskakanje obroka pomaže pri gubljenju kilaže
Preskakanjem obroka činimo sebi više štete nego koristi. Kada izgladnimo potrebno je mnogo više hrane da bismo se osećali siti i onda, najčešće, dolazi do prejedanja. Doktor Broudi preporučuje da tokom dana priuštimo sebi nekoliko zdravih obroka, koji će se sastojati iz kombinacije vlaknaste hrane, zdravih masti i proteina.
2. Mit: Treba izbegavati gluten
Osim ako nemamo slabu toleranciju na gluten ili bolest koja nam ne dozvoljava da konzumiramo namirnice koje ga sadrže - nema razloga da ga izbegavamo u ishrani. Izbacivanje određenih namirnica iz ishrane može dovesti do velikih zdravstvenih problema.
3. Mit: Jedenjem samo zdrave hrane bićemo zdraviji i smanjićemo kilažu
Samo zato što je određena vrsta hrane smatra zdravom, ne znači da je možemo jesti u neograničenim količinama. Ako vam je cilj gubitak kilograma, važnije je smanjiti porcije nego ograničiti se isključivo na zdravu hranu. Naš organizam zahteva određene namirnice kako bi funkcionisao zdravo.
4. Mit: Ugljeni hidrati su nezdravi
Izbacivanje ugljenih hidrata iz ishrane može dovesti do gubljenja kilaže, ali će sigurno dovesti i do remećenja biobalansa našeg organizma. Osim toga, veoma brzo ćemo osetiti manjak energije, a negativna energija i letargija će se uvući u naš život.
5. Mit: Izbacivanje masti iz ishrane doprineće zdravlju
Našem telu potrebna je određena zaliha zdravih masti kako bi imalo šta da troši u obavljanju svakodnevnih funkcija. Masti koje se mogu naći u orasima, semenkama, puteru od kikirikija, maslinama ili avokadu su dokazano efikasne u sprečavanju pojave bolesti srca kao i pomaganju organizmu u apsorpciji vitamina i minerala.
6. Mit: Vežbanje je krucijalno
Iako je vežbanje fantastičan način da poboljšamo naše zdravstveno stanje, mora ići ruku pod ruku sa dobro organizovanom i zdravom ishranom. Fizička aktivnost povećava apetit, zato je najbitnije da nakon vežbanja ne unosimo svašta u naš organizam, inače ćemo postići kontraefekat.
7. Mit: Brojevi su najbitniji
Ne smemo se opterećivati brojkama - kalorijama, kilažom, brojem obroka na dnevnoj bazi... Zdrav i efikasan plan ishrane ne zavisi od samih brojki, već od dobro balansiranog odnosa namirnica koje sa sobom nose tačno ono što je našem telu potrebno. Moramo biti strpljivi i držati se dobrog plana, kako bismo zasigurno ostali na dobrom putu zdravlja.