Evropski operski dani u Madlenianumu

Ove godine Opera i teatar Madlenianum u saradnji sa Turističkim društvom Zemun priključuje se obeležavanju ovog operskog praznika koji će 8. i 9. maja povezati više od 100 operskih kuća iz 22 evropske zemlje u proslavi kako različitosti umetničke kreativnosti,
0
1 / 3

Ove godine svoj život na sceni Madlenianuma počinje opera Mandragola, narudžbina gospođe Madlene Zepter, čija je svetska premijera izvedena 16. decembra 2009. godine. Kompozitor je Ivan Jevtić, domaći kompozitor koji godinama živi i radi u Parizu. Dirigenti su Olivije Grangean - Francuska i Vesna Šouc-Tričković – Srbija.

Autorsku ekipu čine: Slobodan Unkovski – Makedonija, Dimitris Sotirou – Grčka, Angelina Atlagić – Srbija, Meta Hočevar - Slovenija...

U Srbiji živi veliki broj nacionalnosti i religija. Osim Srba žive Mađari, Romi, Albanci, Hrvati, Slovaci, Rumuni, Bugari, Rusini, Ćesi, Nemci, Makedonci, Jevreji,  Slovenci, Jermeni ...

Ove dve osnovne činjenice biće okosnica obeležavanja Evropskih dana opere 2010 koji se ove godine održava pod temom Mostovi.

Opera Mandragola u čijem je stvaranju učestvovao internacionalni autorski tim simbolizuje mostove između umetnika različitih nacionalnosti iz različitih zemalja.

8. maja u 13 časova u prostoru Bel etaža Opere i teatra Madlenianum biće organizovana prodajna izložba raznih rukotvorina iz nacionalnog nasleđa naših gostiju, kao i izložba slika naivnog slikarstva. Tokom dva dana Madlenianum će posetiocima prirediti raznovrsna iznenađenja.

9. maja u 19:30 časova u Madlenianumu će biti prikazana operu Mandragola Ivana Jevtića. Gosti i posetioci ove kuće će biti različitih nacionalnosti: srpske, mađarske, romske,  albanske, slovačke, rusinske, češke, nemačke,  rumunske, hrvatske, jevrejske, makedonske... i većina će na predstavu doći u svojoj narodnoj nošnji. Neki od gostiju će po prvi put prisustvovati operskoj predstavi.

U toku dana iz Beograda i unutrašnjosti će posredstvom asocijacija ovih nacionalnosti stizati autobusi sa zainteresovanim gostima u posetu Operi i teatru Madlenianum, kao i znamenitostima Zemuna i Beograda.

Ova poseta biće organizovana u saradnji sa Turističkim društvom Zemun koje će ih povesti u razgledanje znamenitosti Zemuna kao specifičnog dela Beograda, u kome živi dvadeset različitih narodnosti. Gosti koji dolaze iz različitih krajeva Srbije, upoznaće se i sa Beogradom i njegovom specifičnom istorijskom ulogom koju je imao u spajanju različitih kultura i religija tokom vekova.

U Madlenianumu će gosti, kroz priču dugogodišnjeg  inspicijenta opere, saznati kako nastaje operska predstava. Razgledaće scenu i inspicijentski pult sa kog se vodi predstava.  Videće prostorije dekoratera koji postavljaju, a u toku predstave vrše dekorske promene, garderobe gde se umetnici kostimiraju, maskirnicu gde se šminkaju i friziraju pred sam nastup. 

Posle predstave nastaviće se druženje gostiju sa umetnicima Mandragole uz koktel i tipična posluženja iz svih krajeva Srbije.

TAGOVI: Madlenianum
makonda-tracker