Nevena Pavlović: Umetnost je najlepši oblik kulturne diplomatije

0
U Domu omladine Beograd 23. januara, sa početkom u 20 časova, biće održan koncert klasične muzike Beleške o ljubavi, mlade operske umetnice Nevene Pavlović, koja živi i radi u Londonu. Povodom predstojećeg koncerta razgovarali smo sa Nevenom o njenoj karijeri,
Nevena Pavlović. Promo foto
Nevena Pavlović. Promo foto

Nevena Pavlović, (sopran) magistirala je muziku na čuvenoj Gildhol školi za dramu i muziku u Londonu (Guildhall School of Music and Drama) u klasi Rudolfa Pirnaja. Njeno bogato izvođačko isustvo sadrži različite stilove i repertoar od italijanske opere, preko francuskih, engleskih, ruskih pesama i nemačkog lida. Bavi se i edukativnim radom i oblikovanjem mladih talenata, u okviru ArtMus Akademije koju je osnovala u Londonu.

Dom omladine Beograda koncert Nevene Pavlović organizuje pod pokroviteljstvom Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu u Vladi Republike Srbije, u okviru programa ART DIJASPORA posvećenog odabranim umetnicima iz Srbije koji su otišli u inostranstvo gde su pronašli svoje mesto u umetničkom svetu. 


Koncert koji pripremate za 23. januar u Domu omladine nosi naziv Beleške o ljubavi. Kakav repertoar pripremate i kakvu poruku njime šaljete publici?

- Meni je velika čast da otvorim međunarodni kulturni projekat ART Dijaspora svojim koncertom Beleške o ljubavi. Kada me je Marko Stojanović direktor Doma omladine pozvao da učestvujem u projektu i saradnji sa Kancelarijom za dijasporu Vlade Republike Srbije i Rastkom Jankovićem – iako je to značilo da moram da ostavim sve projekte u Londonu i dođem u Beograd, rekla sam DA, jer sam dobila potpunu umetničku slobodu da osmislim svoj koncert. Da povedem publiku u šetnju od Rusije preko Evrope do Amerike. Umetnost je najlepši oblik kulturne diplomatije. Ja pevam na svim jezicima, a ljubav je univerzalna vrednost. Poruka koju želim da pošaljem je poruka ljubavi. Non-stop govorimo o istoj, ali šta zapravo ona znači? Šta je to što je pokrenulo sve te kompozitore, od Debisija i Rahmanjinova do Barbera, da kreiraju predivne kompozicije, da ispričaju sve te priče, šta je to što možemo iz njih da naučimo? Čini mi se da se o ljubavi mnogo priča u zabavnim emisijama, ali šta je poenta ljubavi? Kako živimo? Šta nas kroz život vodi? Kakve emocije gajimo u sebi i kakve iskazujemo prema drugima? Moj koncert ima za cilj da ispriča tu priču, da istraži beleške o ljubavi i dotakne ljudska srca. Nekada umetnost, kao ni ljubav, nemaju nikakvog racionalnog smisla, ali prosto se u vama dogode.

Kao Vaš gost na koncertu će nastupiti i tenor Ivan Petrović. Molimo Vas da ga predstavite i kažete nam nešto o dosadašnjoj saradnji koju ste imali.

- Ivan Petrović je moj kolega sa klase, široj publici poznat kao jedan od najuspešnijih takmičara Prvog glasa Srbije. Zajedeno smo studirali na Akademiji u Beogradu na osnovim studijama u klasi ruske profesorke Ljudmile Gors. Oboje smo imali bazu u ruskoj školi, a to znači veliku disciplinu u radu i veliku profesionalnost. To je nešto što sam ja ponela u Englesku. Da budem lojalna sebi, svojim emocijama, svojoj ekspresiji i umetnosti. Prednost Engleske je to što je sve dovedeno do perfekcije tehničkih detalja. Ali vidim da ni kulturni centar kao što je Dom omladine po tom pitanju ne zaostaje. Zaista moram da se zahvalim direktoru Marku Stojanoviću i celom timu koji radi na mom koncertu. Meni je uvek želja da mogu da istražim scenu i unesem malo pozorišne atmosfere i evo sada imamo probe sa Miljanom Glišićem, rediteljem.

Magistrirali ste na čuvenoj Gildhol školi za muziku i dramu. Kako je izbor pao baš na ovu školu?

- Gildhol je najbolje mesto koje postoji na svetu, čak i u Americi će ostati impresionarani kada pomenete Gildhol. Mislim da je lepota Gilldohla i ono po čemu je jedinstven to što ima odsek za dramu i muziku, tako da ima puno mesta za kolaboraciju. Ja jako volim to svoje iskustvo, jer daje jednu posebnu perspektivu i uvid kako u život, tako i u umetnost. Gildhol je liberalna škola i podesćala me po duhu na FDU, onaj stari FDU na kome su predavli Bajčetić, Maričić. Gildhol je bio moj prvi i jedini izbor. Drugi logičan izbor bio je Džulijard, ali ja sam želela da budem na izvoru drame i muzike, jer opera je najkompleksnija forma umetnosti, tačka u kojoj se sve spaja. Takođe, London je raskrsnica svih kultura, to je neprocenjivo bogatsvo za umetnika, večiti izvor inspiracije.

Nakon boravka u Beogradu vraćate se u London ili Vas posao vodi u neki drugi grad? Kakvi profesionalni izazovi Vas očekuju u 2014. godini?

- Moji profesionalni izazovi se fokusiraju i grade oko ideja. Ideja koje za cilj imaju da šalju poruke ljubavi, neguju pozitivne misli i plemenite emocije. Volela bih da učestvujem u kolaboracijama i projektima koji približavaju svet i koji su moderni. Projekti koji imaju smisla i okupljaju talentovane ljude. Mene zanima postmoderna opera, moramo da idemo ka inovacijama, tako da bih volela da učestvujem u stvaranju novih pravaca. Teatar, muzika, film okupljeni oko jednog projekta, to je ono što ja vidim za sebe u budućnosti.Otvaranje granica. U tom smislu, BITEF bi mi bio veliki izazov i volela bih da učestvujem u projekitima koji provociraju i pomeraju granice. Želim da istražim svoj autentičan izraz. Ja živim i radim u Londonu, ali nosim jedan kulturni pedigre koji obogaćuje i to je zapravo lepota sveta, i mog identiteta u njemu kao srpkinje. Naučila sam da ne govorim o projektima koji se još uvek nisu dogodili, znate, ima jedna jako pamenta izreka koja kaže `Radi u tišini, i pusti da uspeh napravi svu buku`. Ja živim po tom principu, sve što je moje, što mi pripada, ostvariće se, ono što mi nije namenjeno, ostvariće se nekome drugom. Važno je da to shvatimo, i da ulazimo u saradnju, i udružujemo se. Život je kao i umetnost, jedna velika kolaboracija. I kreacija. Jing i Jang. Jedno bez drugog ne mogu.

Ulaznice za koncert Nevene Pavlović su u prodaji na Blagajni EVENTIM u Domu omladine Beograda, po ceni od 300 dinara. U prodaji je i ograničen broj ulaznica za đake i studente (uz knjižicu/indeks) po ceni od 100 dinara (za mesta na balkonu).

makonda-tracker