Jedno od najpoznatijih dela američkog kompozitora Džordža Geršvina ,,Rapsodija u plavom" izvešće u Kolarcu 22. aprila pijanista Matija Dedić, kvartet Signum i Vojvođanski simfonijski orkestar, pod dirigentskom palicom Timotija Redmonda.
U nedelju, 22. aprila u Kolarčevoj zadužbini od 20.00 nastupiće pijanista Matija Dedić, kvartet saksofona Signum i Vojvođanski simfonijski orkestar pod dirigentskom palicom Timoti Redmonda.
U okviru prvog dela koncerta naći će se kompozicije: U gradu, tri plesne epizode Leonarda Bernštajna i Ritam Amerike, za kvartet saksofona i orkestar Boba Mincera.
Drugi deo programa činiće kompozicije Rapsodija u plavom i Porgi i Bes - simfonijske slike, Džordža Geršvina, a time se obeležava i 120 godina od rođenja ovog čuvenog umetnika.
Džez pijanistu Matiju Dedića naša publika već dobro poznaje, s obzirom na to da je priređivao solističke koncerte i nastupao sa različitim umetnicima iz sfere džez, pop ili etno muzike. Prvi put publika u Srbiji će ga čuti u ulozi soliste sa simfonijskim orkestrom i to u izvođenju jednog od najčuvenijih dela Džordža Geršvina – Rapsodije u plavom. Matija Dedić je pijanista posebnog senzibiliteta i jedinstvenog stila. Završio je Džez akademiju u Gracu. Godinama gostuje u brojnim evropskim zemljama i nastupa na prestižnim festivalima. Jula 2002. se predstavio na Džez festivalu u Montreu (Francuska), kao jedan od 11 finalista odabranih od preko 400 pijanista iz celog sveta. Lista umetnika s kojima nastupa je veoma široka i obuhvata neka od najznačajnijih imena međunarodne džez i pop scene.
Kvartet saksofona Signum iz Nemačke čine kolege iz studentskih dana – Blaž Kemperle (sopran saksofon), Erik Nestler (alt saksofon), Alan Lužar (tenor saksofon) i Gverino Belarosa. Školovani u Beču i Amsterdamu, nastupaju širom sveta, od Francuske do Tajlanda, a 2013. debitovali su i u Karnegi holu. Nagrađivani su na međunarodnim takmičenjima, između ostalih i u Luganu, Berlinu i Veroni (prva nagrada u kategoriji kamerne muzike na Međunarodnom takmičenju Torneo, 2011), a osvojili su i priznanje „Zvezde u usponu” 2014/15. koje dodeljuje Organizacija evropskih koncertnih dvorana. Objavili su dva albuma- prvi pod nazivom DEBUT, s delima Griga, Ravela, Bartoka i Šostakoviča, i drugi pod nazivom Balkanication.
Timoti Redmond, redovni gost – dirigent Londonskog simfonijskog orkestra i Kraljevske filharmonije, priređuje koncerte i radi širom Evrope s vodećim britanskim i evropskim orkestrima. U domovini je dirigovao i orkestrima Filharmonija i Bi-Bi-Si Koncert, kao i Nacionalnim omladinskim orkestrom Velike Britanije i ansamblom Sinfonia Viva. Niz godina je sarađivao s Mančesterskom kameratom, a od 2006. je glavni dirigent Filharmonije iz Kembridža. Dobro je poznat i cenjen kao interpretator savremene muzike, veoma je tražen operski dirigent u Engleskoj ali i inostranstvu. Kao teatarski umetnik, Redmond je prisutan i u Bregencu, na Tenerifima, Los Anđelesu, Njujorku, festivalima u Bakstonu i Aldeburgu, a deo je i umetničkog rukovodstva Flamanske opere u Antverpenu, te operskih kuća u Strazburu, Garsingtonu i Glajndbornu. Odnedavno je i profesor dirigovanja na Gildhol školi za muziku i dramu u Londonu.
Vojvođanski simfonijski orkestar, naslednik Vojvođanskih simfoničara, osnovan 2011. godine do sada je ostvario blizu 100 koncerata, a u proteklom periodu uspešno je izveo preko 70 premijernih programa, sa učešćem svetski priznatih domaćih i stranih dirigenata. Insistiranjem na raznolikosti klasičnog, ponekad i žanrovski šireg repertoara (posebno kada su bili u pitanju popularniji „gala novogodišnji koncerti”), orkestar se do sada najbolje predstavljao u poznoromantičarskim delima simfonijske i koncertantne literature, pleneći raskošnim zvukom, širokom dinamičkom skalom i raspevanim kantilenama, ali se odlično iskazivao i u interpretacijama kompozicija 20. veka, kao i savremenog domaćeg stvaralaštva.
Karte su u prodaji od sutra, na blagajni Kolarčeve zadužbine.